Gospodarka

Stopa bezrobocia nie spada

Fot. BASF

Stopa bezrobocia rejestrowanego w listopadzie wyniosła 5 procent i była o 0,1 punkt procentowy wyższa niż w październiku – wynika z szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W urzędach pracy zarejestrowanych było 776,2 tysięcy bezrobotnych, czyli o 1,4 procent więcej niż w poprzednim miesiącu.

5 procent wyniosła szacowana przez MRPiPS stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu listopada 2024 roku. Jak podał w czwartek resort, wskaźnik ten pozostał na identycznym poziomie jak rok wcześniej i był o 0,1 punktu procentowego wyższy niż w końcu października bieżącego roku.

Według danych MRPiPS stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu listopada 2024 roku kształtowała się w przedziale od 3 procent w województwie wielkopolskim do 8,5 procent w podkarpackim.

W 29 na 43 powiaty, w których ogłoszono stan klęski żywiołowej, szacowana stopa bezrobocia w końcu listopada bieżącego roku była wyższa niż miesiąc wcześniej – wzrost wyniósł od 0,1 do 0,7 punktu procentowego – najwyższy był w powiecie lubańskim. W trzech powiatach zanotowano spadek stopy bezrobocia o 0,1 punktu procentowego (w legnickim, cieszyńskim i strzelińskim), a w 11 sytuacja pozostała bez zmian.

W urzędach pracy zarejestrowanych było 776,2 tysięcy bezrobotnych. To o 10,7 tysięcy osób (1,4 procent) więcej niż w poprzednim miesiącu i o 2,8 tysięcy osób (0,4 procent) więcej niż w końcu listopada ubiegłego roku.

Ministerstwo zaznaczyło, że w 43 powiatach, w których ogłoszono stan klęski żywiołowej wywołany powodzią, zarejestrowanych było 70,7 tysięcy bezrobotnych, czyli o około 1 tysiąc osób więcej niż w końcu października bieżącego roku, przy czym dynamika wzrostu bezrobocia w tych powiatach wyniosła 1,5 procent, podczas gdy w pozostałych powiatach 1,4 procent, czyli wzrost był niemal identyczny.

W urzędach pracy zarejestrowanych było 11,4 tysięcy bezrobotnych obywateli Ukrainy, czyli 1,5 procent ogólnej liczby bezrobotnych. W porównaniu do stanu z końca lutego 2022 roku (początek wojny w Ukrainie) liczba bezrobotnych obywateli Ukrainy zarejestrowanych w urzędach pracy wzrosła ponad siedmiokrotnie. W porównaniu do poprzedniego miesiąca spadła o 1,2 procent.

Resort wskazał, że główne przyczyny rejestracji bezrobotnych w listopadzie to: zakończenie pracy z powodu upływu okresu, na jaki zawarta była umowa, rozwiązanie umowy za porozumieniem stron oraz wypowiedzenie umowy przez pracownika lub pracodawcę.

Sekcje, w których przed rejestracją w listopadzie pracowało najwięcej bezrobotnych, to: przetwórstwo przemysłowe (14 procent napływu), handel hurtowy i detaliczny (13,8 procent) i budownictwo (7,4 procent).

Z kolei zawody, które miało najwięcej (ponad 1 tysiąc) bezrobotnych zarejestrowanych w listopadzie, to: sprzedawca (7,6 procent napływu), kucharz (2,5 procent), fryzjer (1,8 procent), ślusarz (1,6 procent), mechanik pojazdów samochodowych, magazynier, robotnik gospodarczy, pomocniczy robotnik budowlany, lekarz i technik ekonomista.

Wśród najczęstszych powodów wyrejestrowań bezrobotnych z ewidencji urzędów pracy były: podjęcie pracy, rozpoczęcie udziału w działaniach aktywizacyjnych oraz niestawienie się w urzędzie pracy w wyznaczonym terminie.

Według wstępnych danych pracodawcy zgłosili do urzędów pracy w listopadzie 62,4 tysięcy wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej. To o 18,3 tysięcy (22,7 procent) mniej niż w poprzednim miesiącu i 15,6 tysięcy (20 procent) mniej niż w listopadzie 2023 roku.

Najwięcej ofert pracy dotyczyło pracowników produkcji, pomocniczych robotników przemysłowych, pakowaczy ręcznych, tak zwanych pozostałych robotników wykonujących prace proste w przemyśle, tak zwanych pozostałych pracowników wykonujących prace proste, gdzie indziej niesklasyfikowanych, sprzedawców, magazynierów, robotników magazynowych, pomocniczych robotników budowlanych i pracowników biurowych.

MRPiPS zwróciło uwagę, że Polska pozostaje krajem o jednym z najniższych wskaźników bezrobocia w Unii Europejskiej. Stopa bezrobocia w naszym kraju liczona zgodnie z definicją przyjętą przez Eurostat wyniosła w październiku bieżącego roku 3,1 procent. Średnia w Unii Europejskiej wyniosła 5,9 procent, a w strefie euro 6,3 procent. Polska zajęła trzecie miejsce pod względem najniższej stopy bezrobocia w Unii Europejskiej – za Czechami (2,6 procent) i Maltą (3 procent). Najwyższą stopę zanotowano w Hiszpanii (11,2 procent) i w Grecji (9,8 procent).

Biznes Alert / PAP


Powiązane artykuły

Tony złota ukryte pod ziemią w Polsce. Da się je wydobyć?

Złoto historycznie na terenach Polski było wydobywane w Sudetach na Dolnym Śląsku i okolicach. Pod ziemią wciąż spoczywają tony tego...

Rosyjskie uniwersytety uczą studentów, jak omijać sankcje gospodarcze

Programy nauczania, inspirowane przez Kreml, obowiązujące na rosyjskich uczelniach zawierają obecnie kierunki i kursy przygotowujące studentów do skutecznego obchodzenia sankcji...
Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom nie chce płacić Ukrainie, więc Kijów sięgnie po jego aktywa

Naftogaz planuje odzyskać zasądzone blisko siedem miliardów dolarów od Gazpromu. Jako, że rosyjska spółka ich nie zapłaciła Ukraina planuje odzyskać...

Udostępnij:

Facebook X X X