Stopa bezrobocia rejestrowanego w listopadzie wyniosła 5 procent i była o 0,1 punkt procentowy wyższa niż w październiku – wynika z szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W urzędach pracy zarejestrowanych było 776,2 tysięcy bezrobotnych, czyli o 1,4 procent więcej niż w poprzednim miesiącu.
5 procent wyniosła szacowana przez MRPiPS stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu listopada 2024 roku. Jak podał w czwartek resort, wskaźnik ten pozostał na identycznym poziomie jak rok wcześniej i był o 0,1 punktu procentowego wyższy niż w końcu października bieżącego roku.
Według danych MRPiPS stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu listopada 2024 roku kształtowała się w przedziale od 3 procent w województwie wielkopolskim do 8,5 procent w podkarpackim.
W 29 na 43 powiaty, w których ogłoszono stan klęski żywiołowej, szacowana stopa bezrobocia w końcu listopada bieżącego roku była wyższa niż miesiąc wcześniej – wzrost wyniósł od 0,1 do 0,7 punktu procentowego – najwyższy był w powiecie lubańskim. W trzech powiatach zanotowano spadek stopy bezrobocia o 0,1 punktu procentowego (w legnickim, cieszyńskim i strzelińskim), a w 11 sytuacja pozostała bez zmian.
W urzędach pracy zarejestrowanych było 776,2 tysięcy bezrobotnych. To o 10,7 tysięcy osób (1,4 procent) więcej niż w poprzednim miesiącu i o 2,8 tysięcy osób (0,4 procent) więcej niż w końcu listopada ubiegłego roku.
Ministerstwo zaznaczyło, że w 43 powiatach, w których ogłoszono stan klęski żywiołowej wywołany powodzią, zarejestrowanych było 70,7 tysięcy bezrobotnych, czyli o około 1 tysiąc osób więcej niż w końcu października bieżącego roku, przy czym dynamika wzrostu bezrobocia w tych powiatach wyniosła 1,5 procent, podczas gdy w pozostałych powiatach 1,4 procent, czyli wzrost był niemal identyczny.
W urzędach pracy zarejestrowanych było 11,4 tysięcy bezrobotnych obywateli Ukrainy, czyli 1,5 procent ogólnej liczby bezrobotnych. W porównaniu do stanu z końca lutego 2022 roku (początek wojny w Ukrainie) liczba bezrobotnych obywateli Ukrainy zarejestrowanych w urzędach pracy wzrosła ponad siedmiokrotnie. W porównaniu do poprzedniego miesiąca spadła o 1,2 procent.
Resort wskazał, że główne przyczyny rejestracji bezrobotnych w listopadzie to: zakończenie pracy z powodu upływu okresu, na jaki zawarta była umowa, rozwiązanie umowy za porozumieniem stron oraz wypowiedzenie umowy przez pracownika lub pracodawcę.
Sekcje, w których przed rejestracją w listopadzie pracowało najwięcej bezrobotnych, to: przetwórstwo przemysłowe (14 procent napływu), handel hurtowy i detaliczny (13,8 procent) i budownictwo (7,4 procent).
Z kolei zawody, które miało najwięcej (ponad 1 tysiąc) bezrobotnych zarejestrowanych w listopadzie, to: sprzedawca (7,6 procent napływu), kucharz (2,5 procent), fryzjer (1,8 procent), ślusarz (1,6 procent), mechanik pojazdów samochodowych, magazynier, robotnik gospodarczy, pomocniczy robotnik budowlany, lekarz i technik ekonomista.
Wśród najczęstszych powodów wyrejestrowań bezrobotnych z ewidencji urzędów pracy były: podjęcie pracy, rozpoczęcie udziału w działaniach aktywizacyjnych oraz niestawienie się w urzędzie pracy w wyznaczonym terminie.
Według wstępnych danych pracodawcy zgłosili do urzędów pracy w listopadzie 62,4 tysięcy wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej. To o 18,3 tysięcy (22,7 procent) mniej niż w poprzednim miesiącu i 15,6 tysięcy (20 procent) mniej niż w listopadzie 2023 roku.
Najwięcej ofert pracy dotyczyło pracowników produkcji, pomocniczych robotników przemysłowych, pakowaczy ręcznych, tak zwanych pozostałych robotników wykonujących prace proste w przemyśle, tak zwanych pozostałych pracowników wykonujących prace proste, gdzie indziej niesklasyfikowanych, sprzedawców, magazynierów, robotników magazynowych, pomocniczych robotników budowlanych i pracowników biurowych.
MRPiPS zwróciło uwagę, że Polska pozostaje krajem o jednym z najniższych wskaźników bezrobocia w Unii Europejskiej. Stopa bezrobocia w naszym kraju liczona zgodnie z definicją przyjętą przez Eurostat wyniosła w październiku bieżącego roku 3,1 procent. Średnia w Unii Europejskiej wyniosła 5,9 procent, a w strefie euro 6,3 procent. Polska zajęła trzecie miejsce pod względem najniższej stopy bezrobocia w Unii Europejskiej – za Czechami (2,6 procent) i Maltą (3 procent). Najwyższą stopę zanotowano w Hiszpanii (11,2 procent) i w Grecji (9,8 procent).
Biznes Alert / PAP