BG chce sprzedać swoje udziały w złożu gazu w Tajlandii

3 września 2015, 07:30 Alert

(Reuters/BiznesAlert.pl/Piotr Stępiński)

Jak poinformowała agencja Reuters powołując się na źródła zbliżone do sytuacji brytyjska spółka BG Group zamierza sprzedać za 1,2 mld dolarów ponad 22 procent swoich udziałów w dużym złożu gazu Bongkot w Tajlandii.

Jest to największa sprzedaż aktywów BG po tym jak Shell osiągnął porozumienie o zakupie swojego konkurenta za 70 mld dolarów.

Jak informował BiznesAlert.pl, 2 września w swoim komunikacie prasowym Komisja Europejska zatwierdziła zakup brytyjskiej spółki BG Group przez koncern Shell stwierdzając, że zakup nie doprowadzi do osiągnięcia przez Shell pozycji dominującej na rynku naftowo-gazowym. Spółka nie utrudni swoim konkurentom, które dostarczają skroplony gaz ziemny (LNG) do państw należących Europejskiego Obszaru Gospodarczego posiadania dostępu do mocy produkcyjnych skroplonego LNG lub do infrastruktury transportowej oraz przetwórczej na Morzu Północnym.

Według jednego ze źródeł Reutersa BG zatrudniła bank Morgan Stanley dla uruchomienia procesu sprzedaży, który ma zostać zakończony do końca roku.

Poza BG udziały w złożu posiadają PTT Exploration and Production Pcl – 44,4 procent oraz Total – 33,3 procent.

W 2014 roku wydobycie w Tajlandii stanowiło 6 procent całkowitego wydobycia BG. Złoże Bongkot odpowiada za jedną piąta tajskiego zapotrzebowania na gaz.

Światowi giganci energetyczni są zmuszeni do cięcia wydatków m.in. na realizację projektów a także do sprzedaży aktywów w trakcie niskich cen na ropę naftową.