BG Group chce przejąć 35 proc. cypryjskiego złoża Afrodyta

25 listopada 2015, 12:48 Alert

(Rigzone/Piotr Stępiński)

W poniedziałek 23 listopada, brytyjska spółka energetyczna BG Group poinformował o planach zakupu od Noble Energy 35 proc. udziałów w 12-stym bloku złoża Afrodyta, znajdującym się na szelfie Cypru.

Zgodnie z oświadczeniem BG włączenie złoża do portfela spółki czyni je potencjalnym źródłem dostaw gazu do należącego do Brytyjczyków, egipskiego terminala LNG w Idku.

Pierwsze odkrycie złóż gazu na polu „Afrodyta” miało miejsce w 2011 r. Dokonało go konsorcjum firm: amerykańskiego Noble Energy i izraelskich Derek oraz Avner. Ich przedstawiciele oceniają, że całe złoże ma ponad 127 mld m3 gazu. Dla porównania, polskie roczne zużycie gazu wynosi 16 mld m3.

Cypr planuje zacząć eksportować gaz od 2022 r. Rząd chciałby budowy terminala LNG, co umożliwiłoby przebieranie w szerokiej bazie klientów. Jednak odkryte dotychczas złoża nie są wystarczająco duże, by uzasadnić koszty budowy i działania takiego terminalu. Rozważana jest budowa rurociągów do państw sąsiednich, by w ten sposób upłynniać gaz z wyspy.

Warto także przypomnieć, że BG przechodzi proces przejęcia przez Royal Dutch Shell na podstawie podpisanej w kwietniu umowy.

Szerzej: Australia daje zielone światło dla przejęcia przez Shell BG Group