Białoruś liczy na kaspijską ropę. Chce zmniejszyć zależność od Rosji

25 listopada 2016, 16:45 Alert
Gaz rura
fot. Gaz-System

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko poinformował, że Mińsk jest zainteresowany przetwórstwem azerskiej ropy w swoich rafineriach.

– Jeszcze w czasach Związku Radzieckiego nasze państwo posiadało rozwinięty sektor petrochemiczny. Przedsiębiorstwa charakteryzują się wysokim zaawansowaniem technologicznym, sposobem przetwórstwa oraz wysoką jakością produktów naftowych zgodną z międzynarodowymi standardami. 70 procent produktów naftowych wytwarzanych na Białorusi jest sprzedawanych na rynkach zagranicznych. Wobec tego przetwórstwo azerskiej ropy w naszych zakładach jest dla nas niezwykle interesująca – powiedział Łukaszenko.

Przypomnijmy, że na początku października białoruski przywódca mówił, że Mińsk prowadzi rozmowy z Iranem w sprawie dostawy ropy. Prawdopodobnie nasi wschodni sąsiedzi pokazując możliwość dywersyfikacji dostaw surowca chcą zyskać przewagę w toczącym się sporze energetycznym z Rosją.

Już od kilku miesięcy Mińsk i Moskwa toczą spór o dostawy węglowodorów na Białoruś. Aleksander Łukaszenko oskarżał Rosję o wywieranie nacisku i wskazywał, że na razie strony nie mogą osiągnąć porozumienia w kwestii cen gazu. Przedstawiciele rosyjskiego ministerstwa energetyki twierdzą, że Mińsk nie chce płacić za gaz i dostarczać Rosji produktów naftowych zgodnie z obowiązującymi umowami. W związku z tym w trzecim kwartale tego roku wolumen dostaw ropy z Rosji na Białoruś spadł o 40 procent.

TASS