AlertEnergetykaRopa

Białoruś odbierze pierwszą w historii dostawę ropy z Arabii Saudyjskiej

Tankowiec. Fot. Wikimedia Commons

Tankowiec. Fot. Wikimedia Commons

Białoruś odbierze w maju pierwszą w historii dostawę ropy naftowej z Arabii Saudyjskiej. Surowiec, po przeładunku na Litwie, trafi koleją do rafinerii białoruskich na mocy kontraktu spotowego.

Ropa saudyjska na Białorusi

Białoruska rafineria firmy Biełnaftachim, która dotychczas była zależna od przerobu ropy rosyjskiej, poinformowała o zakupie pierwszej partii ropy naftowej z Arabii Saudyjskiej. Wolumen, który płynie obecnie na pokładanie tankowca Ionic Astrapi ma wynieść 80 tys. ton lekkiej ropy saudyjskiej. Dostawa ma dopłynąć do terminalu naftowego w Kłajpedzie w maju. To będzie pierwsza dostawa ropy saudyjskiej do białoruskiej rafinerii. Przedstawiciel wspomnianego koncernu powiedział agencji Reuters, że kontynuacja współpracy będzie zależeć od “sytuacji rynkowej”.

Dostawa, która płynie w stronę Litwy, jest realizowana w ramach kontraktu spotowego. Tankowiec Ionic Astrapi wypłynął  z portu Sidi Kerir 27 kwietnia i ma przybyć do Kłajpedy 11 maja. Ropa będzie następne dostarczona koleją z Litwy na Białoruś.

Arabia Saudyjska, Norwegia, Azerbejdżan

Białoruś sprowadziła w kwietniu około dwa miliony ton ropy. Z tego 1,56 mln ton to dostawy rosyjskie rurociągami i koleją. Resztę stanowiły dostawy cysternami  i własne wydobycie ropy. Partia azerbejdżańskiej ropy dotarła do rafinerii w Mozyrzu przez port w Odessie, a partia norweskiej ropy z przeładunkiem w porcie w Kłajpedzie dotarła do obiektu w Nowopołocku. Oba tankowce dostarczyły po 85 tysięcy ton ropy.

Majowe dostawy ropy z Rosji są zaplanowane na 1,13 mln ton – poinformował rzecznik Biełnaftachimu Alaksandr Ciszczanka cytowany przez agencji BiełTA. Dodał jednak, że koncern będzie kontynuował współpracę z alternatywnymi dostawcami.

Białoruś wciąż nie zawarła długoterminowego porozumienia z Rosją na dostawy ropy. Poinformowała na początku tego roku, że rozpoczyna poszukiwania alternatywnych źródeł i kierunków dostaw do tamtejszych rafinerii. Co prawda w kwietniu  dostawy surowca z Rosji zostały wznowione w pełnym wolumenie, ale Białoruś miała nie zrezygnować z planów dywersyfikacji. Prowadzi rozmowy z Polską na temat możliwości wykorzystania Ropociągu Przyjaźń do rewersowych dostaw w kierunku białoruskim.

nn.by/Reuters/BiełTA/Bartłomiej Sawicki


Powiązane artykuły

Europa dwóch prędkości w energetyce. Węgry-Słowacja kontra reszta

Węgry pozostają największym importerem rosyjskiego gazu w UE i sprzeciwiają się unijnym planom odejścia od rosyjskich surowców do 2028 roku....
tankowiec VILAMOURA, zdjęcie: vesselfinder.com

Tankowiec z milionem baryłek ropy eksplodował u wybrzeży Libii

Tankowiec Vilamoura, który przewoził milion baryłek ropy i wcześniej zawijał do rosyjskich portów, eksplodował u wybrzeży Libii. To kolejny z...
Gazprom. Źródło: Flickr

Plan Putina na ratowanie gospodarki: zabrać innym, dać Gazpromowi

Rosyjski koncern, obłożony zachodnimi sankcjami, doświadcza strat finansowych. W 2023 roku poniósł pierwszą roczną stratę od 20 lat, zdaniem ekspertów...

Udostępnij:

Facebook X X X