Jest porozumienie premierów Białorusi i Rosji o przywróceniu dostaw ropy

21 marca 2020, 20:15 Alert
Remont Przyjaźń Białoruś BELTA
Remont ropociągu Przyjaźń na Białorusi. Fot. BELTA

Premierzy Białorusi i Rosji osiągnęli porozumienie otwierające drogę do zawarcia nowych umów o dostawach ropy na Białoruś w 2020 roku.

Rząd rosyjski informuje, że premierzy Białorusi i Rosji Siarhiej Rumas oraz Michaił Miszustin doszli telefonicznie do porozumienia co do zasady porozumień o parametrach współpracy w sektorze naftowym z uwzględnieniem interesów obu stron. Implementacja tych porozumień ma zapewnić dostawy ropy rosyjskiej Republice Białorusi „w pełnym wymiarze i na ustalonych warunkach”.

Premierzy mieli także omówić postępy budowy jądrowej Elektrowni Ostrowiec na Białorusi i podjąć decyzje operacyjne mające zapewnić jej ukończenie zgodnie z terminarzem.

Białoruś nie odbierała ropy od Rosji w pełnym wymiarze po niepowodzeniu rozmów o przedłużeniu na 2020 rok umów na dostawy tego surowca z państwowymi dostawcami: Rosnieftem i Tatnieftem. Białorusini odbierali w Nowym Roku ropę od firm prywatnych Grupy Safmar i testowali możliwość dywersyfikacji źródeł, w tym z wykorzystaniem rewersu na Ropociągu Przyjaźń w Polsce.

Wojciech Jakóbik

Marszałkowski: Trzy szlaki naftowe uniezależnienia Białorusi od Rosji