Historyczna dostawa ropy amerykańskiej dotrze na Białoruś w czerwcu
Departament Stanu USA poinformował na swojej stronie internetowej, że niebawem dojdzie do pierwszej dostawy amerykańskiej ropy na Białoruś. Według Biełnaftachimu dostawa ma dotrzeć do Kłajpedy na początku czerwca.
Pierwsza ropa z USA
W komunikacie możemy wyczytać, że konkurencyjna dostawa ma być realizowana przy wsparciu amerykańskiej firmy Getko oraz polskiego UNIMOT-u. Dostarczona ropa będzie gatunku Bakken.
Tankowiec z 80 tys. ton amerykańskiej ropy jest właśnie załadowywany w porcie Beaumont w Teksasie. Statek ma wyruszyć 17 maja i dotrzeć na początku czerwca do Kłajpedy. Dostawę zrealizuje tankowiec NS Captain.
MSZ Białorusi potwierdza
Minister spraw zagranicznych Białorusi Władimir Makiej potwierdził rozpoczęcie dostaw ropy z USA na Białoruś.
– Stało się to możliwe dzięki porozumieniom zawartym podczas wizyty w Republice Białorusi Sekretarza Stanu USA Mikea Pompeo i jego spotkania z prezydentem Białorusi Aleksandrem Łukaszenką – powiedział minister. Według Makieja dostawa ropy amerykańskiej jest elementem realizacji strategii państwa na rzecz dywersyfikacji źródeł i zapewnienia stabilnego funkcjonowania sektora przerobu ropy naftowej na Białorusi w najbliższych latach.
UNIMOT wchodzi na rynek handlu ropą
UNIMOT, niezależny importer paliw, rozpoczął realizację dostaw ropy naftowej na rynek Europy Środkowej – informuje w komunikacie spółka. Pierwsza partia produktu pochodziła z Bliskiego Wschodu, druga jest właśnie sprowadzana z USA. Łączna wielkość planowanych dostaw to 1,2 miliona baryłek. Spółka nie informuje kto jest kupcem tej ropy.
– Jak zawsze staramy się wykorzystywać pojawiające się szanse rynkowe. W związku z naszym wieloletniemu doświadczeniem oraz budowanym przez lata relacjom z partnerami biznesowymi, mamy obecnie możliwość efektywnie realizować trading kolejnym produktem, tworząc nowe źródło przychodów. Kierunek amerykański jest dla nas szczególnie interesujący, gdyż wpisuje się w politykę dywersyfikacji dostaw surowców energetycznych do krajów regionu Europy Środkowej – mówi Adam Sikorski, prezes zarządu UNIMOT.
DoS/BelTA/ Mariusz Marszałkowski
Marszałkowski: Trzy naftowe szlaki uniezależnienia Białorusi od Rosji