Białoruś szykuje się do wojny

2 kwietnia 2024, 15:15 Alert

Prezydent Białorusi poinformował, że jego kraj szykuje się do wojny, w myśl sentencji: „chcesz pokoju, szykuj się do wojny”. Obecnie na Białorusi trwają ćwiczenia wojskowe.

Aleksander Łukaszenko. Fot.: Wikimedia Commons
Aleksander Łukaszenko. Fot.: Wikimedia Commons

Meduza przytoczyła wypowiedź Aleksandra Łukaszenki, prezydent Białorusi poinformował, że jego kraj nie chce wojny, ale się do niej przygotowuje.

– Nie wierz nikomu, że chcemy walczyć. Przygotowujemy się do wojny, i mówię to szczerze. „Jeśli chcesz pokoju, przygotuj się do wojny”. Nie ja to wymyśliłem, ale to bardzo słuszne powiedzenia – powiedział Łukaszenko cytowany przez Meduzę.

Prezydent przekazał, że jego kraj szkoli jednostki oraz dostarcza żołnierzom broń i sprzęt. Powiedział również, że krytyka z „nieprzyjaznych” krajów oznacza, że Białoruś postępuje słusznie. W opinii prezydent społeczeństwo powinno się martwić jeżeli Zachód będzie chwalił Białoruś. Zadeklarował również, że nie ma zamiaru nikomu grozić oraz nie pożąda cudzej ziemi.

Na terenie Białorusi trwają ćwiczenia wojskowe, mają one na celu przygotowanie sił stacjonujących w obwodzie homelskim i grodzieńskim. Reuters poinformował, że ich celem jest sprawdzenie zdolności do obrony terytoriów i działania w trakcie wprowadzenia stanu wojennego.

Meduza / Reuters / Marcin Karwowski

Rosja po dronopadzie Ukrainy musi prosić Białoruś o dostawy benzyny