Białoruś zwiększyła dostawy benzyny do Rosji

31 lipca 2015, 07:00 Alert

(Belta/Piotr Stępiński)

Ropociągi rosyjskie w Europie. Grafika: Wikicommons.

Jak poinformowała w środę (29.07) agencja Belta, powołując się na wypowiedź białoruskiego wiceministra spraw zagranicznych Aleksandra Gurjanowa, Mińsk zwiększył dostawy benzyny do Rosji.

Wiceminister przypomniał, że pomiędzy stronami obowiązuje porozumienie, na mocy którego Rosja dostarcza Białorusi ropę, a w zmian Mińsk dostarcza Rosji produkty naftowe.

– Dzisiaj w związku z różnymi sytuacjami nieznacznie zwiększyło się zapotrzebowanie rynku rosyjskiego na paliwo. Oczywiście wspieramy potrzeby naszych rosyjskich kolegów w związku z czym zwiększamy eksport – powiedział Gurjanow podkreślając, że ,,przede wszystkim opieramy swoje działania na sytuacji rynkowej – gdy gospodarka pozwala nam dostarczyć dodatkowe ilości, wówczas to robimy”.

Według wskaźników bilansu zasobów energetycznych oraz paliw w 2015 roku Rosja powinna dostarczyć na Białoruś 23 mln ton ropy. Z kolej Mińsk powinien dostarczyć Moskwie 1,8 mln ton benzyny samochodowej.

Jak informował 1 czerwca BiznesAlert.pl, zdaniem gazety Kommiersant rosyjskie ministerstwo energetyki zagroziło Białorusi zmniejszeniem dostaw ropy naftowej w trzecim kwartale jeśli Mińsk nie dostarczy Moskwie odpowiednich ilości benzyny.