Biden: Jeżeli Rosja nie rozwiąże problemu hakerów, poniesie konsekwencje

12 lipca 2021, 09:15 Alert

Joe Biden ostrzegł Władimira Putina w czasie rozmowy telefonicznej, że jeżeli Rosja nie rozwiąże problemu cyberprzestępców odpowiedzialnych za ataki ransomware na międzynarodowe firmy, to poniesie tego konsekwencje.

Joe Biden. Fot. ABC
Joe Biden. Fot. ABC

Biden straszy Putina

Do rozmowy między dwoma przywódcami doszło 9 lipca. Jednym z głównych tematów rozmów były sprawy związane z cyberbezpieczeństwem. USA stoją na stanowisku, że za atakami typu ransomware na amerykańskie firmy i instytucje rządowe stoją hakerzy działający na terenie Rosji.

Atak ransomware polega na zainfekowaniu komputera ofiary i zaszyfrowanie danych, tak, że na ekranie pojawia się jedynie komunikat o konieczności zapłacenia okupu za jego odblokowanie. W ostatnich miesiącach głośno było m.in o ataku ransomware na rurociąg Colonial Pipeline. Spółka była zmuszona zapłacić ponad 5 mln euro okupu.

Według komunikatu Kremla, władze Rosji wciąż nie dostały oficjalnej prośby o współpracę, „pomimo gotowości Rosji do zwalczania cyberprzestępczości”. Podczas szczytu w Genewie, Biden przedstawił Putinowi listę 16 sektorów gospodarki, które powinny być wolne od ataków. Wśród nich znalazły się m.in branża wydobywcza, przesyłowa, elektroenergetyczna, wodna czy żywnościowa.

NYT/Kremlin/Mariusz Marszałkowski

RAPORT: O Colonial Pipeline i zimnej wojnie w energetyce