Biełnaftachim: Pomimo porozumienia naftowego z Rosją planujemy rozwój dostaw spoza niej

8 kwietnia 2020, 12:30 Alert

Biełnaftachim planuje utrzymać pozostałe trasy dostaw ropy w kwietniu, pomimo porozumienia naftowego z Rosją. Ósmego kwietnia SOCAR wyśle kolejny tankowiec z ropą dla Białorusi. 

Tankowiec ropa Białorus
Tankowiec Aegan Freedom for. Marinetraffic

Kolejna dostawa azerskiej ropy

– W kwietniu nadal będą trwać prace nad dostawami ropy spoza Rosji. Rafinerie zwiększają przerób ropy, tak aby zaspokoić zapotrzebowanie krajowe oraz eksport produktów ropopochodnych – powiedział prezes Biełnaftachimu Andrij Rybakow.

Ósmego kwietnia azerski SOCAR planuje wysłać kolejny ładunek ropy do ukraińskiego portu Piwdiennyj, z którego surowiec ma trafić do białoruskiej rafinerii w Mozyrzu.

– Jeśli pozwolą na to warunki pogodowe, wyślemy kolejną partię azerskiej ropy na Białoruś z gruzińskiego portu Supsa. Jego objętość wyniesie 85-90 tys. ton – powiedział przedstawiciel azerskiej kompanii.

Surowiec dostarczy prawdopodobnie tankowiec Aegan Freedom, który już wcześniej świadczył usługi transportu ropy na rzecz białoruskiego klienta. Obecnie statek jest ładowany w porcie Supsa w Gruzji.

Dodał jednocześnie, że ten transport jest obecnie jedyną dostawą planowaną w kwietniu.

Wcześniej doszło do porozumienia pomiędzy Biełnaftachimem a czwórką największych koncernów naftowych w Rosji.  Porozumienie dotyczy bezpremiowej dostawy ropy za pomocą rurociągu Przyjaźń.

TASS/Mariusz Marszałkowski

Rosyjskie firmy naftowe rozpoczęły dostawy ropy na Białoruś