Bieńkowska o dieselgate: Koncerny powinny zmienić swoje postępowanie

27 września 2017, 15:30 Alert

Elżbieta Bieńkowska, komisarz Unii Europejskiej do spraw rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i MŚP w wywiadzie dla Euractiv powiedziała czego oczekuje od koncernów motoryzacyjnych w związku z aferą Dieselgate, odniosła się także do sytuacji jaką prowokuje właściciel Ubera.

Elżbieta Bieńkowska / fot. Komisja Europejska

Co do ujawnionych dwa lata temu informacji na temat tuszowania przez koncern Volkswagena wartości emisji szkodliwych substancji w USA zapadły już pierwsze wyroki. W Europie jak powiedziała Bieńkowska rozmowy trwają, wręcz temat ten doprowadza w Komisji Europejskiej do konfliktów, ale wymiernych efektów jeszcze nie ma. Zapłacenie przez Volkswagena 20 miliardów kary w USA także wzbudza w Europie kontrowersje.
Bieńkowska powiedziała, że Komisji chodzi o zmianę postępowania koncernu. Nie powiedziała jednak nic na temat konkretnych kwot odszkodowań lub innych form, które miałyby zrekompensować szkody wywołane celowymi działaniami koncernu.

Bieńkowska zapewniła, że branża motoryzacyjna jako bardzo silna branża wymaga uwagi i nowych regulacji, a przygotowania do tego trwają. Powiedziała także, że nie widzi konieczności wprowadzania nagłych zakazów produkcji samochodów z silnikami wysokoprężnymi jadnak wie, że zmiany w motoryzacji następują i za 15-20 lat faktycznie dla pojazdów z silnikami Diesla może nie być miejsca.

Pytana o cofnięcie przez wydział ds transportu w Londynie koncesji dla przewoźników korzystających z aplikacji Uber powiedziała, że gospodarka współdzielenia jest dobrym kierunkiem, ale musi łączyć się z uczciwymi praktykami. Głównie zwróciła uwagę na konieczność płacenia podatków przez takie firmy jak Uber w miejscach, w których faktycznie wykonywane są usługi. Mówiła, że Komisja Europejska stara się prowadzić dialog z firmami szukającymi nowych modeli biznesowych, nie chce zakazów, ale wypracowania nowych standardów działania.

W trakcie rozmowy oceniła także relacje Polski i Komisji Europejskiej jako rokujące poprawę w okresie średnioterminowym. Podkreśliła, że Polska gospodarka radzi sobie dobrze dlatego, że poprzednie władze powzięły odpowiednie decyzje i dzisiejszy ponad 4% wzrost jest tego wynikiem.

Agata Rzędowska/EurActiv.com