Bittel: W ostatnich dwóch latach polska kolej odnotowała ponad miliard złotych zysku

24 kwietnia 2019, 16:15 Infrastruktura

– W ciągu ostatnich dwóch lat spółki Grupy PKP udowodniły, że polską koleją można dobrze gospodarować i obsługiwać pasażerów w taki sposób, aby byli zadowoleni – powiedział Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury podczas konferencji wynikowej Grupy PKP.

H. Cegielski - FPS

Podkreślił, że w zeszłym roku spółki PKP Intercity i PKP SKM przewiozły aż 88 milionów pasażerów, a w tym roku ma być ich jeszcze więcej.

– Polska kolej jest jednym z najważniejszych środków transportu w kraju, bardzo istotnym elementem wzrostu gospodarczego, który nie osiągnąłby takiego poziomu, gdyby nie ona – dodał Bittel.

Zaznaczył, że dobra passa przekłada się też na wzrost zaufania do jej usług. – Polskiej kolei ufa też bardziej polski rząd, dzięki czemu udało się uzyskać jej dokapitalizowanie. Dodatkowe środki pozwoliły zrealizować programy inwestycyjne, a więc zakupić nowy tabor, wyremontować dworce PKP Intercity czy PKP Cargo. Od 2017 roku mamy też lepszy raiting, ponieważ udało się go utrzymać na poziomie BB+, co oznacza, że instytucje finansowe mają dobrą opinię o polskiej kolei, co nie jest bez znaczenia – mówił Bittel.

Zakończył, dodając, że ostatnie 2-3 lata to zdecydowanie okres poprawy wyników finansowych dla całej Grupy PKP.