Blackout w Azji. Kazachstan, Uzbekistan i Kirgistan zostały odcięte od prądu

25 stycznia 2022, 10:30 Alert

Kazachstan, Uzbekistan i Kirgistan we wtorek w godzinach południowych zostały odcięte od dostaw prądu w głównych miastach. Blackout wystąpił po awarii i odłączeniu głównej linii energetycznej w Kazachstanie.

Blackout. Źródło: freepik
Blackout. Źródło: freepik

Linia energetyczna Północ-Południe, która łączy gęsto zaludniony południowy Kazachstan i jego dwóch sąsiadów z głównymi elektrowniami na północy kraju i siecią rosyjską, została odłączona we wtorek rano z powodu nierównowagi w jej środkowoazjatyckiej części – poinformował KEGOC, operator sieci.

Sieci Kazachstanu, Uzbekistanu i Kirgistanu są połączone, a przez ten pierwszy łączą się również z systemem rosyjskim, który mogą wykorzystywać do pokrycia nieoczekiwanych niedoborów.

Kazachstan potwierdził, że do awarii doszło w Ałmatach i kilku głównych miastach w pobliżu granicy uzbeckiej i kirgiskiej. Władze Uzbekistanu i Kirgistanu uruchamiają elektrownie po awaryjnym wyłączeniu i początkowo pozostaną odłączone od sieci środkowoazjatyckiej.

Ministerstwo energetyki Uzbekistanu podało, że przerwa w dostawie prądu została spowodowana awarią sieci energetycznej Kazachstanu. – W wyniku poważnej awarii w sieciach energetycznych Republiki Kazachstanu nastąpiła przerwa w dostawie prądu w miastach Ałmaty, Szymkent, Taras, Turkiestan (regiony) i obszarach przyległych – czytamy w oświadczeniu.

Powolny powrót do normalności

Około godz. 14.30 (9.30 czasu polskiego) dostawy energii elektrycznej zostały częściowo przywrócone w Biszkeku. Firmy energetyczne prowadzą działania, które mają przywrócić zasilanie całej sieci.

akipress.com/dailysabah.com/Jędrzej Stachura

MKiŚ zapewnia, że nie ma ryzyka wystąpienia blackoutu w Polsce