Energia elektrycznaInnowacje

Nowaczewski: Filozofia blockchain w energetyce i ekologii

Linie elektroenergetyczne. Fot. pixabay.com

Linie elektroenergetyczne. Fot. pixabay.com

Jesień wypełniona jest konferencjami, na których obecność wydaje się obowiązkowa. W kalendarzu Kongres590 znalazł się poświęcony digitalizacji energetyki panel[1] , jaki miałem przyjemność moderować. Podczas dyskusji poruszyliśmy wiele ciekawych wątków. Jednym z nich była technologia blockchain – pisze Grzegorz Nowaczewski, prezes Virtual Power Plant.

Pasjonaci ekologii, ogniw fotowoltaicznych, samochodów elektrycznych poszukują odpowiedzi na pytanie: w jaki sposób bezpiecznie na masową skalę rozliczać niskowartościowe korzyści wynikające z optymalizacji energetycznych? Administrowanie działaniami proekologicznymi jest na tyle kosztowne, że wiele z nich jeszcze w dłuższym horyzoncie czasowym nie będzie nawet podejmowane. Niewątpliwie podnoszenie efektywności energetycznej wymaga zachęt w tym również finansowych. Na ratunek może przyjść cyfrowa rewolucja w wymiarze blockchain, czyli filozofii zdecentralizowanych rejestrów transakcyjnych.

Moim zdaniem, w pierwszej kolejności aplikacje w oparciu o blockchain zostaną zastosowane właśnie do optymalizacji szybkozmiennych zjawisk, które zachodzącą w sieci niskich napięć. Ich przykładem może być tworzenie tzw. microgrid[2] w sieciach dystrybucyjnych energii elektrycznej poprzez skojarzenie na bieżąco konsumpcji z rozproszoną mikro-generacją. Wystarczy zarządzać na bieżąco konsumpcją energii, ładowaniem lub rozładowywaniem samochodów elektrycznych w powiązaniu z wytwarzaniem energii ze źródeł energii.

Co ciekawe, projekty z wykorzystaniem blockchain są realizowane z udziałem lub bez udziału tradycyjnych koncernów energetycznych. Warto wspomnieć o europejskim projekcie PONTON z systemem Enerchain[3], rozwijanym w Europie oraz USA Share&Charge[4], australijskiej platformie POWER LEDGER[5], której udało się pozyskać w ramach ICO środki finansowe o równowartości około 28 mln USD.

Enerchain jest systemem operacyjnym typu peer-to-peer do handlu hurtowego energią łączącym systemy tradingowe stron trzecich typu front-end z systemem opartym na technologii blockchain typu back-end. Platforma jest rozwijana przez firmę PONTON, a stronami trzecimi są 33 największe lub należące do najbardziej innowacyjnych – przedsiębiorstwa energetyczne, między innymi Enel, E.ON, RWE, EDF, Vattenfall, Wien Energie, Statoil, Engie, EnBW. Platforma będzie funkcjonować w regionalnej sieci energetycznej synchronizując procesy związane z jej zarządzaniem pomiędzy operatorami systemu przesyłowego (OSP) a operatorami systemu dystrybucyjnego (OSD).

Share&Charge – sieć prywatnych ładowarek samochodów elektrycznych. System oparty na technologii blockchain, a dokładniej Ethereum, opracowany został przez startup Slock.it. Operatorzy ładowarek rejestrują stację do systemu i ustalają własne opłaty. Poprzez aplikację mobilną kierowca pojazdu szuka stacji, kupuje tokeny w cenie 1 Euro/token (podobnie jakby nabył kupon/kartę podarunkową) i płaci nimi za usługę dostarczoną przez właściciela ładowarek. Platforma obsługuje między innymi ładowarki w Niemczech podlegające firmie Innogy SE. Projekt rozszerza działalność na rynek USA we współpracy ze startupem Oxygen Initiative.

Zużywamy zasoby planety z roku na rok coraz intensywniej. Według raportów Global Footprint Network[6] systematycznie coraz szybciej przekraczamy barierę, którą wyznacza zdolność do absorpcji przez środowisko naturalne negatywnych ekologicznie wyników ludzkiej działalności. W 2016 od 8 sierpnia do 31 grudnia eksploatowaliśmy naszą planetę na rachunek przyszłych pokoleń, analogicznie w 2001 – takim dniem był 26 września, a w 1981 – 13 listopada.

Czekamy na pierwsze energetyczne inicjatywy implementujące blockchain nad Wisłą. Bilansowanie sieci OSD jest złożonym procesem. Jedną z innowacji, którymi chwalą się koncerny energetyczne jest awaryjne odłączanie mikro-źródeł OZE od sieci, z którymi w zwykłym trybie są zsynchronizowane. Czy zamiast rezygnować z części zielonej energii nie byłoby lepiej zarządzić jej optymalnym wykorzystaniem po zastosowaniu blockchain?

[1] https://kongres590.pl/bloki/s2/digitalizacja-sektora-energetyki-szansa-czy-zagrozenie-dla-sektora-energii

[2] https://www.greentechmedia.com/articles/read/you-dont-have-to-wait-to-make-money-on-microgrids#gs.ZN=SE7Y

[3] https://enerchain.ponton.de/index.php/32-enerchain-project-enters-proof-of-concept-phase

[4] https://shareandcharge.com/en/

[5] https://powerledger.io/

[6][6] https://www.footprintnetwork.org/


Powiązane artykuły

Strzelba i siatka, czyli ukraiński sposób na drony. Ekspert: To ostateczność

Drony polują na ukraińskich żołnierzy. Nie wszystkie da się zagłuszyć, początkowo Ukraina radziła sobie tradycyjnym wyposażeniem m.in. z użyciem strzelb....

Cios w małych lokalnych dostawców energii w Niemczech

Niemiecka Federalna Agencja Sieci (Bundesnetzagentur) przedstawiła nowe plany dotyczące regulacji rynku energii, które budzą obawy wśród miejskich przedsiębiorstw użyteczności publicznej...

AI zabierze ludziom pracę? Nie tak szybko, bo zaczęła głupieć

Sztuczna inteligencja (AI) często jest postrzegana, jako technologia, która ma zastąpić ludzi w ich działalności gospodarczej i twórczej. Krytykę tego...

Udostępnij:

Facebook X X X