AlertEnergetykaGaz.

Gazociąg z Rosji do Turcji nie wznowił pracy po remoncie

South Stream i Blue Stream. Mapa Gazpromu niesłusznie zalicza Krym do terytorium Rosji

Gazociąg Blue Stream, który dostarcza gaz z Rosji do Turcji przez Morze Czarne nie wznowił pracy po przeprowadzonej w maju konserwacji – donosi Reuters.

Wstrzymany gazociąg

Według źródeł agencji, turecka firma energetyczna Botas w dniach 13-29 maja 2020 roku przeprowadziła planowaną konserwację gazociągu, jednak nie doszło do ponownego wznowienia transportu gazu za jego pośrednictwem.

Anonimowe źródła w Gazpromie tłumaczą, że nie ma konieczności używania Blue Stream w przypadku, gdy gazociąg Turkish Stream z nawiązka zapewnia dostawy gazu na rynek turecki. Spółka oficjalnie nie komentuje daty wznowienia pracy gazociągu. – Zaopatrzenie w gaz jest realizowane na wniosek klientów w oparciu o zasadę “bierz lub płać” – informuje firma w odpowiedzi na pytania Reutersa.

Gazociąg Blue Stream został oddany do użytku w 2000 roku. Jego przepustowość wynosi 15,5 mld m sześc. gazu rocznie. W zeszłym roku magistralą zostało sprowadzone 11,1 mld m sześc gazu z Rosji do Turcji.

Przyczyną wstrzymania pracy Blue Stream jest prawdopodobnie niski popyt gazu ze strony tureckich odbiorców. Turcja w 2020 roku planuje sprowadzić 30 procent gazu poprzez terminale LNG. Dodatkowo od ubiegłego roku działa gazociąg TransAnatolijski, który dostarcza 10 mld m sześc. surowca z Azerbejdżanu. Ponadto, Turcja może sprowadzać gaz również z Iranu.

Rosja w marcu 2019 roku była głównym dostawcą błękitnego paliwa do Turcji. Spadła jednak na czwartą pozycję. Turcy posiadają spore możliwości sprowadzania gazu poprzez terminale LNG, dzięki czemu korzystają z obecnej sytuacji na globalnym rynku.

Reuters/Mariusz Marszałkowski

Turkish Stream przegrywa z LNG


Powiązane artykuły

Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Orlen pomógł Czechom zerwać z rosyjską ropą

Koncern poinformował, że od marca 2025 roku wszystkie jego rafinerie korzystają z ropy naftowej spoza Rosji. Ostatnia dostawa została zrealizowana...

Austria wydała w 2024 roku 10 miliardów euro na paliwa kopalne

W zeszłym roku do Austrii importowano paliwa kopalne za kwotę 10 miliardów euro. Ropa i gaz pochodziły m.in. z Kazachstanu,...

Udostępnij:

Facebook X X X