PAPŚrodowisko

Bodnar: Kwestie zmian klimatu i praw człowieka muszą być ze sobą łączone

fot. Pixabay

Zmiana klimatu tak przyspieszyła, że uwidoczniła nam, jaki ma wpływ na codzienność człowieka – mówił we wtorek RPO Adam Bodnar podczas prezentacji raportu „Klimat a prawa człowieka”. Dodał, że kwestie zmian klimatu i praw człowieka muszą być ze sobą łączone.

We wtorek w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich zaprezentowano raport Global Compact Network Poland „Klimat a prawa człowieka”. Wskazano w nim m.in. na szacunki ONZ, z których wynika, że od 6 do 7 mln ludzi rocznie jest poszkodowanych wskutek zanieczyszczenia klimatu. 90 proc. światowej populacji oddycha zanieczyszczonym powietrzem. Nie słabnie także proces ocieplenia klimatycznego – średnia temperatura jest wyższa o 1,5 stopnia Celsjusza niż w okresie preindustrialnym.

Autorzy raportu wykazali, że zmiany klimatu są wynikiem działalności ludzkiej, a nie naturalnym zjawiskiem i postępują szybciej niż dotychczas przypuszczano.

W rozmowie z PAP Adam Bodnar przekonywał, że najważniejszą kwestią jest to, że zaczęliśmy postrzegać zmiany klimatu w kontekście praw człowieka.

„Zmiana klimatu tak przyspieszyła, że uwidoczniła nam, na czym to polega i jaki ma wpływ na codzienne funkcjonowanie ludzi” – mówił. Przekonywał, że dzisiaj zmiana klimatu i prawa człowieka muszą być ze sobą łączone.

„Raportem tym chcieliśmy pokazać, że zmiany klimatu w kontekście praw człowieka to temat bardzo istotny zarówno w agendzie ONZ, jak i dla RPO” – podkreślił. Wskazał, że jest to również temat, w którym powinno się „budować porozumienie ponad podziałami”. „Wszyscy żyjemy na tej samej planecie, wszyscy będziemy prędzej czy później doświadczali konsekwencji zmiany klimatycznej i wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za to, jaką planetę zostawimy przyszłym pokoleniom” – mówił Bodnar.

W raporcie czytamy, że „prawo do czystego środowiska jest niezbywalnym prawem człowieka, a sektor prywatny ma duży wkład w naruszeniu tego prawa i tylko poprzez stosowanie zasad etycznego biznesu może zapobiec degradacji środowiska”. Zdaniem jego autorów firmy dysponują narzędziami realnego skalowalnego wpływu na środowisko naturalne. Jego stan – przekonują – zależy w dużej mierze od tego, jakie inwestycje podejmą, jakie technologie zastosują, jakie działania zaproponują swoim klientom i konsumentom.

W przygotowaniu raportu uczestniczyli oprócz RPO także m.in. minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, minister klimatu Michał Kurtyka i wiceminister klimatu Sławomir Mazurek.

Global Compact Network Poland, w skrócie GCNP, jest polskim przedstawicielstwem agendy ONZ – Global Network, która od 20 lat działa na rzecz praw człowieka, standardów pracy i środowiska naturalnego.

Polska Agencja Prasowa


Powiązane artykuły

Źródło: freepik

Unia Europejska zaostrza kontrole w ramach prawa antydeforestacyjnego. Tylko cztery kraje na liście „wysokiego ryzyka”

Unia Europejska opublikowała akt prawny, który wprowadza najsurowsze kontrole importu towarów z czterech krajów uznanych za „wysokie ryzyko” w ramach...
Rafineria PCK w Schwedt

Niemiecka rafineria truje? Polska domaga się dostępu do danych, których Berlin nie udostępnił

Na mocy niemieckiego specpozwolenia rafineria Schwedt może emitować dwutlenek siarki przekraczając nawet pięciokrotnie unijne normy. Minister Hennig-Kloska zwróciła się do...
Głosowanie podczas sesji plenarnej w Parlamencie Europejskim. Źródło: KE

Nadchodzą nowe cła na towary rolne z Rosji i Białorusi. Jest zgoda Unii

Parlament Europejski poparł podniesienie ceł na nawozy i wybrane towary rolne z Rosji i Białorusi. Opłaty mają być wyższe o...

Udostępnij:

Facebook X X X