Polski Greenpeace ma nowego szefa

4 września 2018, 16:30 Alert
Las

Od pierwszego września nowym szefem Fundacji Greenpeace Polska został Bohdan Pękacki, wcześniej dyrektor programowy organizacji. Jednocześnie jego poprzednik, Robert Cyglicki został dyrektorem programowym Greenpeace na Europę Środkową i Wschodnią. Zmiany związane są z rozwojem fundacji, a te z kolei z coraz większymi wyzwaniami ekologicznymi i środowiskowymi zarówno w Polsce, jak i w całej Europie.

Greenpeace to międzynarodowa organizacja działająca na rzecz ochrony środowiska naturalnego, w Polsce działa od 2003 roku. Obecnie prowadzi działania na rzecz zmian systemowych w obrębie największych zagrożeń środowiskowych tj. zmiana klimatu, czy ochrona różnorodności biologicznej. Organizacja angażuje się również w działania mające na celu wzmacnianie społeczeństwa obywatelskiego.

Bohdan Pękacki pracuje razem z Greenpeace Polska od sześciu lat, był między innymi szefem działu komunikacji, a przez ostatnie trzy lata dyrektorem programowym – w tej roli był zaangażowany we wszystkie duże kampanie prowadzone przez fundację. Wcześniej pracował w mediach, zarówno jako dziennikarz, jak i menedżer.

– Greenpeace jest silny siłą dziesiątek tysięcy ludzi: pracowników fundacji, wolontariuszy i wolontariuszek oraz wszystkich, którzy razem z nami w całej Polsce działają w imię wspólnego dobra. Dziś ta siła potrzebna jest bardziej niż kiedykolwiek – mówi Pękacki. – Zmiana klimatu, zanik różnorodności biologicznej, spadek liczebności owadów zapylających, zaśmiecenie mórz i oceanów, wycinka lasów – lista wyzwań jest długa, to nie są problemy przyszłości, ale rzeczy, które dzieją się tu i teraz. Musimy mierzyć się z tymi kwestiami zarówno z perspektywy globalnej, jak i naszej codziennej, polskiej. Nie da się tego oddzielić.

– Greenpeace skutecznie działa na rzecz ludzi i przyrody, to się nie zmieni – dodaje Pękacki. – Ciągle zmienia się jednak otoczenie polityczne i społeczne, w którym przyszło nam działać. Bardzo to odczuwamy w naszej pracy. Przykład pierwszy z brzegu: spór o Puszczę Białowieską jest także sporem o to, w jakim państwie żyjemy. Nie mam wątpliwości, że najlepszym „środowiskiem” dla środowiska jest demokracja obywatelska. Władza, która szanuje obywateli i obywatelki, powinna też szanować przyrodę. I na odwrót.

Dotychczasowy szef fundacji Robert Cyglicki skupi się na działalności Greenpeace w Europie Środkowej i Wschodniej jako regionalny dyrektor programowy i członek rady europejskiej Greenpeace wyznaczając strategiczne kierunki organizacji na poziomie Unii Europejskiej. Od sierpnia jest również członkiem zarządu Fundacji Greenpeace Polska. Cyglicki jest związany z Greenpeace od 2009 roku. W tym czasie był odpowiedzialny za wyznaczanie strategicznych kierunków działań podejmowanych przez organizację w celu realizacji celów kampanijnych. Angażował się między innymi w działania na rzecz rozwoju energetyki obywatelskiej oraz poszerzenia Białowieskiego Parku Narodowego. Jako nowy dyrektor programowy, działających w ramach regionalnej struktury Greenpeace na Europę Środkową i Wschodnią będzie miał wpływ na kształt strategii, którą realizować będą europejskie biura Greenpeace.

Greenpeace