AlertEnergetykaEnergia elektrycznaOZE

Bomba UC74: Branża wiatrowa ostrzega przed ucieczką kapitału z Polski do Niemiec

OZE. Fot. Pixabay

Farma wiatrowa. Fot. Pixabay

Autopoprawka UC74 zmieniająca prawo energetyczne ma według Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej załamać rynek gwarancji pochodzenia, a przez to pozbawić Polaków rynków zbytu za granicą i zagrozić odpływem kapitału do Niemiec.

Jeden z zapisów UC74 zmienia sposób naliczania odpisu na fundusz gromadzący przychody ze sprzedaży gwarancji pochodzenia oraz rozliczeń z tytułu instrumentów finansowych, w tym umów corporate Power Purchase Agreement (cPPA). Gwarancje potwierdzają pochodzenie energii ze źródeł odnawialnych, którego coraz częściej omagają się klienci na rynkach zagranicznych.

Zmiana zmniejszy dostępność takich gwarancji i zmusi do kupowania ich za granicą po wyższej cenie, podnosząc koszty produktów z Polski i zmniejszając ich konkurencyjność. – Ponadto przemysł z Polski będzie zmuszony szukać gwarancji pochodzenia poza granicami kraju, co spowoduje wypływ pieniędzy z naszego kraju i w ten sposób oznaczać będzie dotowanie rozwoju zagranicznych źródeł OZE (np. niemieckich) – przestrzega PSEW.

Możliwe jest także załamanie rynku gwarancji pochodzenia. – Zaproponowana w autopoprawce próba „uszczelnienia systemu” może spowodować załamanie się rynku gwarancji pochodzenia w Polsce, bo większość uprawnionych podmiotów nie będzie o nie występować. To przełoży się na istotne ograniczenie podaży gwarancji pochodzenia, których liczba już dziś nie odpowiada popytowi na nie, co przejawia się w dużej dynamice wzrostu cen na przestrzeni ostatnich lat – twierdzi PSEW.

– Konsekwencją braku możliwości pozyskania przez odbiorców energochłonnych gwarancji pochodzenia (…) będzie obowiązek zwrotu otrzymanych rekompensat. Taka sytuacja może się okazać rujnująca dla wielu odbiorców przemysłowych, którzy i tak są już dotknięci drastycznymi wzrostami cen energii elektrycznej – piszą przedstawiciele przemysłu z Forum Odbiorców Energii Elektrycznej cytowani przez PSEW.

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej / Wojciech Jakóbik

Łukaszewska-Trzeciakowska: OZE muszą być sterowalne, a operator powinien mieć możliwość reakcji (ROZMOWA)


Powiązane artykuły

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Wielka Brytania daje zielone światło nowemu atomowi. Czekał na to 15 lat

Elektrownia jądrowa Sizewell C otrzymała decyzje inwestycyjną. Projekt otrzymał zagwarantowane finansowanie, w które zaangażował się rząd, kończą 15-letnie starania. Sizewell...

Giganci energetyczni odwracają się od grupy promującej net-zero

Shell, wraz z dwiema innymi firmami, opuściły grupę powołaną przez SBTi i pracującą nad nowym standardem dla branży wydobywczej, zmierzającym...

Udostępnij:

Facebook X X X