KOMENTARZ
Maciej Boruc
Manager w KOI Capital
Cena ropy WTI kontynuuje swój rajd na północ, dyskontując spekulacje na temat domniemanego zamrożenia poziomów produkcji już we wrześniu na spotkaniu OPEC w Algerii, przebijając tym samym poziom 48 dolarów za baryłkę. W ciągu ostatnich sześciu sesji ceny ropy wzrosły o 16 proc.
Jen japoński znajduje się na ważnym poziomie 100 jenów za dolara, a Wiceminister Finansów Japonii, Masatsugu Asakawa powiedział w czwartek, że decydenci są przygotowani do podjęcia działań w przypadku zbyt mocnego spekulowania ich walutą. Jeśli jen nadal będzie się umacniał, co wpływa negatywnie na eksport Japonii, można oczekiwać scenariusza interwencji na rynku walutowym ze strony Banku Japonii. MSCI Asia Pacific Indeks spadł po raz czwarty w ciągu ostatnich pięciu sesji.
Wczoraj GUS poinformował o spadku produkcji przemysłowej w lipcu o 3,4 proc. rok do roku wobec konsensusu wzrostu o 1,3 proc. Sprzedaż detaliczna wzrosła o 2 proc. rok do roku wobec konsensusu wzrostu o 4,2 proc. Na notowaniach złotówki widać było mocne rozczarowanie. Na polskiej walucie może utrzymywać się słaby nastrój ze względu na niedawny słabszy odczyt PKB, jak i wczorajsze dane odnośnie sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej.
Sprzedaż detaliczna w „po-Brexitowej” Wielkiej Brytanii jest powyżej oczekiwań – wzrosła o 1,4 proc. miesiąc do miesiąca wobec konsensusu wzrostu o 0,2 proc. Natomiast rok do roku wskaźnik ten wzrósł o 5,9 proc. wobec konsensusu wzrostu o 4,2 proc. Funt brytyjski zaczął szybko dyskontować znakomite dane, a para walutowa GBPUSD przebiła się przez równy poziom 1.31.
Dzisiaj o 14:30 poznamy ważne figury, opisujące stan kanadyjskiej gospodarki, m.in. dane na temat inflacji konsumenckiej oraz wskaźnik bazowej sprzedaży detalicznej.