Brodziński: Chiny i Polska będą współpracować razem w dziedzinie poszukiwań gazu łupkowego

8 lipca 2015, 12:42 Energetyka
Sławomir Brodziński

Główny Geolog Kraju Sławomir Brodziński spotkał się z przedstawicielami chińskiego Ministerstwa Ziemi i Zasobów przebywającymi z rewizytą w Polsce.

W poniedziałek chińscy delegaci pod przewodnictwem wiceministra Wang Min odwiedzili teren wiertni Wysin na Pomorzu, należącej do PGNiG, gdzie zapoznali się z praktycznymi aspektami procesu poszukiwań za gazem z łupków w Polsce. Dzisiaj goście spotkali się z ministrem środowiska Maciejem Grabowskim oraz reprezentantami Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego. Przedstawili również informację o znaczących postępach w wydobyciu gazu z łupków w ChRL.

To kontynuacja przygotowań do wspólnych działań w dziedzinie geologii – podkreśla Główny Geolog Kraju Sławomir Brodziński – w październiku 2014 r. podczas wizyty w Chinach spotkałem się z moim odpowiednikiem – ministrem Zhong Ziran. Pracujemy nad memorandum o współpracy.

Podczas dzisiejszej wizyty w Ministerstwie Środowiska uczestnicy spotkania zapoznali się m.in. z prezentacją dotyczącą działań administracji polskiej w zakresie zasobów kopalin, ze szczególnym uwzględnieniem gazu z łupków. Delegacji chińskiej przedstawiono także wyniki badań środowiskowych dotyczących wpływu poszukiwania i rozpoznawania gazu z łupków na środowisko, zrealizowanych na zlecenie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Na zakończenie spotkania minister Wang Min podkreślił chęć rozszerzenia współpracy polsko-chińskiej w zakresie szeroko rozumianej geologii.

Źródło: Ministerstwo Środowiska