Gazociąg z Rumunii da nowy gaz Europie Środkowej

30 października 2017, 06:45 Alert

Europejski Bank Inwestycyjny pożyczy 50 mln euro na budowę liczącego prawie 500 km gazociągu w Rumunii. To element większego europejskiego projektu gazowego, który połączy Bułgarię z Austrią. Ma on dywersyfikować dostawy błękitnego paliwa w regionie.

Sprężarki ABB
Urządzenia mają pomóc w wydobyciu gazu z wyczerpujących się złóż (fot. arch. ABB)

Będzie nowy gazociąg w Europie Środkowej 

Pożyczka trafi do firmy Transgaz, która jest operatorem sieci gazowej w Rumunii. Nowa nitka o długości 478 km będzie biegła z miejscowości Podisor do miasta Recas. Projekt to cześć strategii integracji energetycznej w regionie. Zależy na tym m.in. Polsce, która zabiega o tworzenie nowych połączeń energetycznych w tej części Europy. W ten sposób ma dojść do zwiększenia bezpieczeństwa dostaw źródeł energii oraz ograniczenia uzależnienia od dostaw z Rosji.

Wiceszef KE Valdis Dombrovskis, odpowiedzialny w UE za finanse, podkreślił w piątek, że rumuński gazociąg to część większego projektu, dzięki któremu powstaje nitka gazowa z Bułgarii do Austrii przez Rumunię i Węgry. „Ten ważny projekt transgraniczny zwiększy konkurencyjność, co jest korzystne dla konsumentów. Przyniesie to tysiące miejsc pracy w regionie” – dodał.

Wartość transgranicznego połączenia szacowana jest na 500 mln euro. Projekt otrzymał już dotację z funduszy unijnych w wysokości 179 mln euro.

BRUA wesprze dywersyfikację dostaw gazu 

Wiceszef EBI Andrew McDowell podkreślił w piątek, że ten strategiczny projekt wyeliminuje zależność krajów Europy Południowo-Wschodniej od jednego dostawcy gazu. „Poprawi to bezpieczeństwo dostaw dla tych krajów, otworzy dostęp do potencjalnie tańszego gazu. (…) Będzie miało to znaczący wpływ na zatrudnienie, tworząc około 4-5 tys. miejsc pracy w trakcie budowy i 300-400 w trakcie eksploatacji rurociągu” – zaznaczył.

BRUA, bo tak nazwany został projekt gazociągu z Bułgarii do Austrii, do 2019 r. ma umożliwiać przesył 1,75 mld metrów sześciennych gazu do 2019 i 4,4 mld metrów sześciennych do 2022 r., gdy zakończy się druga faza budowy.

Polska Agencja Prasowa