Bruksela daje zielone światło nowej kooperatywie Polaków przy Sierra Gorda

1 lutego 2022, 17:21 Alert

Komisja Europejska zgodziła się na wspólną kontrolę KGHM oraz australijskiego South32 nad kopalnią Sierra Gorda w Chile.

Sierra Gorda fot. KGHM
Sierra Gorda fot. KGHM

– Komisja uznała, że proponowane przejęcie nie budzi obaw dotyczących naruszenia zasad konkurencji, ponieważ działalność Sierra Gorda w Europejskim Obszarze Gospodarczym jest nieznaczna, a obszary działalności Sierra Gorda, South32 i KGHM pokrywają się w niewielkim stopniu. Transakcja została zbadana w ramach uproszczonej procedury badania koncentracji – czytamy w depeszy Komisji.

W połowie października 2021 roku South32 podpisał umowy z Sumitomo Metal Mining i Sumitomo Corporation w sprawie nabycia 45 procent udziałów w chilijskiej kopalni miedzi Sierra Gorda, w której większościowe udziały posiada KGHM Polska Miedź, za 1,55 mld USD. KGHM poinformował w listopadzie, że nie skorzysta z prawa pierwokupu udziałów Sumitomo.

KGHM Polska Miedź posiada szerokie portfolio projektów eksploracyjnych, rozwojowych i produkcyjnych w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Chile i USA. Spółka jest notowana na GPW od 1997 roku. W 2020 roku miała 23,63 mld zł skonsolidowanych przychodów.

ISB News/Wojciech Jakóbik