Brytyjczycy i Niemcy zainteresowani Krupińskim

19 lipca 2018, 08:30 Alert
KWK_Krupiński_w_Suszcu_-_panoramio_-_geo573
Kopalnia Krupiński / fot. Wikimedia Commons

Dziś JSW ma przedstawić wstępne założenia programu rewitalizacji terenów i obiektów likwidowanej od ubiegłego roku kopalni Krupiński. Reaktywacją kopalni wciąż zainteresowany jest jednak brytyjski Tamar, a niemiecka firma HMS Bergbau wznowiła starania o decyzję środowiskową dla kopalni Orzesze – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Jastrzębska Spółka Węglowa planuje, że tereny kopalni Krupiński mają stać się obszarem tzw. zielonej energetyki oraz innowacyjnych technologii, związanych m.in. z ogniwami wodorowymi czy włóknami węglowymi.

Gazeta dotarła do pisma przesłanego przez prezesa brytyjskiej spółki Tamat – George’a Rogersa do wiceministra energii Grzegorza Tobiszowskiego. „Krupiński to nowoczesna kopalnia, trzeba ją ponownie otworzyć. (…) Nikt na świecie nie zrealizował tego typu projektu (elektrowni szczytowo-pompowej – red.) na terenie kopalni, bo byłby on wysoce nieefektywny i przynosiłby straty” – napisano w cytowanym przez DGP piśmie George’a Rogersa.

Infrastrukturą kopalni zainteresowana jest też niemiecka firma HMS Bergbau, która kilka lat temu podpisała umowę z JSW na wydzierżawienie części infrastruktury kopalni Krupiński w celu wydobycia węgla z sąsiedniego złoża Orzesze. Umowa została jednak zerwana przez JSW. Obecnie Niemcy wracają do tematu i zapewnią, że ich plany nie kolidują z propozycjami Tamara – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

– 4 lipca odwiesiliśmy wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla Orzesza. Liczymy, że otrzymamy ją w ciągu 3-4 miesięcy i wtedy złożymy wniosek o koncesję wydobywczą. Nie chcemy reaktywować kopalni Krupiński, ale jedynie skorzystać z jej szybu oraz dwóch chodników wydrążonych w kierunku Orzesza w 1983 i 1997 r. Chcemy zainwestować w Orzesze 160 mln euro. Mamy zagwarantowane finansowanie. Jesteśmy w trakcie negocjacji zmierzających do pozyskania amerykańskich, polskich i szwajcarskich inwestorów dla naszej spółki Silesian Coal będącej spółką prawa polskiego z siedzibą w Katowicach, która płaci podatki w Polsce – powiedział cytowany przez DGP Heinz Schernikau z HMS Bergbau.

Dziennik Gazeta Prawna/CIRE.PL