Brytyjczycy zmodernizują myśliwce Typhoon

13 lipca 2016, 07:00 Alert

(BAE Systems)

Źródło: BAE Systems

Firma BAE Systems zawarła z Ministerstwem Obrony Wielkiej Brytanii porozumienie o wartości 2,1 mld GBP dotyczące wsparcia brytyjskiej floty samolotów Typhoon na 10 lat. Przewiduje ono współpracę BAE Systems z królewskimi siłami powietrznymi (RAF) i firmą Leonardo-Finmeccanica, i dotyczy wdrożenia rozwiązań redukujących przynajmniej o jedną trzecią koszty eksploatacji tych samolotów w bazach RAF Coningsby i RAF Lossiemouth. Dzięki porozumieniu oszczędności mogą sięgnąć ponad 500 mln GBP. Zostaną one zainwestowane w rozwój nowych zdolności samolotów Typhoon.

Wkrótce w życie wejdzie kompleksowa umowa na obsługę samolotów Typhoon o nazwie TyTAN (Typhoon Total Availability eNnterprise). Dzięki niej, po raz pierwszy w historii wsparcia brytyjskiej floty samolotów Typhoon, wszystkie kontrakty zawarte z dostawcami z różnych państw Europy zostaną połączone w jeden program. Obejmie ona także rozwiązania dla systemów awioniki opracowywane wspólnie z Leonardo-Finmeccanica. Nowa umowa bazuje na wcześniejszym kontrakcie, który zapewnia wsparcie i dostępność floty (Typhoon Availability Support), realizowany przez firmę BAE Systems na rzecz RAF przez ostatnie siedem lat.

„To będzie niezwykle interesująca i nowatorska umowa wsparcia naszych samolotów Typhoon. Dzięki niej odrzutowce będą w dalszym ciągu spełniać wymagania operacyjne RAF, także gdy zastąpimy nimi nasze samoloty Tornado w 2019 roku.” powiedział Philip Dunne – minister odpowiedzialny za zakupy obronne w rządzie Wielkiej Brytanii.

„Umowa istotnie zmienia jakość i efektywność wsparcia dzięki usprawnieniu metod działania,” dodał minister.

„Połączenie umów wsparcia w jeden program pozwoli zwiększyć niezawodność i dostępność floty przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów. Uzyskane oszczędności pomogą rozwijać nowe zdolności samolotów Typhoon należących do RAF,” podsumował Chris Boardman – dyrektor zarządzający działu Military Air & Information w BAE Systems.

„Pracowaliśmy z naszymi dostawcami nad wprowadzeniem usprawnień pozwalających ograniczyć do minimum koszty ponoszone przez brytyjskie ministerstwo obrony. Cieszymy się, że porozumienie rozszerzy naszą współpracę z resortem i pozwoli nam świadczyć usługi wsparcia floty samolotów Typhoon do 2026 r., gdy będą one odgrywać kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa państwa w kraju i za granicą,” dodał Boardman.