Brytyjski koncern chemiczny wstrzymuje prace dwóch zakładów przez szybujące ceny gazu

16 września 2021, 16:15 Alert
gaz łupkowy wielka brytania fot. cuadrillaresources.com
fot. cuadrillaresources.com

Brytyjski koncern chemiczny CF Industries Holdings ogłosił 15 września późnym wieczorem, że wstrzymuje działalność swoich kompleksów produkcyjnych w Billingham w hrabstwie Durham i Ince (na południe od rzeki Mersey) w Cheshire. Decyzja ta została podjęta ze względu na rekordowo wysokie ceny błękitnego paliwa.

Spółka nie jest w stanie przewidzieć szacunkowego czasu wznowienia pracy obu zakładów. Firma jest jednym z głównych producentów nawozów, produktów azotowych i wodorowych. Do swojej pracy wykorzystuje duże ilości gazu ziemnego. Ze względu na jego obecną cenę, bardziej opłacalne było dla firmy zamknięcie jej dwóch zakładów produkcyjnych, niż ponoszenie wysokich kosztów surowca.

Producenci nawozów łączą gaz ziemny z azotem z powietrza, aby wyprodukować amoniak, który jest następnie przekształcany w azotan amonu do wykorzystania w nawozach.

Ceny gazu na europejskich giełdach 15 września przekraczała 960 dolarów za tys. m sześc. 16 września cena gazu spadła do 800 dolarów za tys. m sześc.

Guardian/CF Industries/Mariusz Marszałkowski