Brytyjski sąd zajmuje dywidendę Nord Stream AG

5 lipca 2019, 13:00 Alert

Izba Gospodarcza Sądu Najwyższego Anglii i Walii zobowiązała Gazprom do przelania na konto Naftogazu 145 mln dolarów, gdy otrzyma dywidendę od spółki Nord Stream 1. Decyzja ma związek z egzekucją decyzji trybunału arbitrażowego w Sztokholmie, na mocy której ukraińskiej spółce przyznano 4,63 mld dolarów odszkodowania.

Flaga Wielkiej Brytanii. Fot. Wikimedia Commons
Flaga Wielkiej Brytanii. Fot. Wikimedia Commons

Jednocześnie, jak poinformował Naftogaz, przy podejmowaniu decyzji dotyczących dywidendy w Nord Stream AG Gazprom musi uzyskać zgodę sądu lub Naftogazu.

W marcu angielski sąd nałożył na Gazprom dodatkowe zobowiązania do nieukrywania aktywów w Wielkiej Brytanii oraz Holandii, a także przelanie 200 mln dolarów na rachunek powierniczy jako zabezpieczenie przestrzegania decyzji sądu.

W połowie czerwca ubiegłego roku Sąd Gospodarczy w Londynie wyraził zgodę na zamrożenie brytyjskich aktywów należących do rosyjskiego koncernu. Wówczas Naftogaz informował, że jest to działanie konieczne do zapewnienia realizacji postanowienia trybunału arbitrażowego w Sztokholmie.

Zgodnie z postanowieniem sądu, Gazprom powinien zapłacić Naftogazowi 4,63 miliarda dolarów za dostawy gazu poniżej wolumenu zapisanego w umowie tranzytowej. Z tej kwoty ukraińskiemu koncernowi udało się fizycznie otrzymać 2,1 mld dolarów, które zgodnie z rozstrzygnięciem w sprawie umowy tranzytowej zostało policzone jako zapłata za gaz dostarczony Naftogazowi przez Gazprom w latach 2014-2015. W ramach egzekucji pozostałej zasądzonej kwoty Naftogazowi udało się zająć należące do rosyjskiego koncernu aktywa w Holandii. Wcześniej zostały zamrożone szwajcarskie aktywa Gazpromu w spółkach Nord Stream AG i Nord Stream 2 AG.

Naftogaz/Piotr Stępiński