Budimex zakończył prace na warszawskim lotnisku Chopina

26 sierpnia 2015, 11:00 Infrastruktura
300x200_Chopin_pas_800x600

Dobiegła końca rozbudowa pola wzlotów w Porcie Lotniczym im. Fryderyka Chopina w Warszawie, projektu współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Od kwietnia 2013 roku zrealizował tam równolegle trzy kontrakty o łącznej wartości 205,7 mln złotych netto.

W ramach pierwszego kontraktu Budimex przebudował i rozbudował płyty postojowe (PPS 2, 4 i 6), drogę startową (DS-3) i drogi kołowania, dzięki czemu port lotniczy zyskał ok. 10 ha wyremontowanych płyt postojowych.

Aby nie zakłócać funkcjonowania lotniska, prace były realizowane dwuetapowo. W pierwszym etapie w ciągu zaledwie 100 dni wyremontowano pomocniczą drogę startową wraz z przyległymi drogami kołowania, południową częścią samochodowej drogi patrolowej oraz wybudowano nową drogę szybkiego zjazdu (DK S2). W drugim etapie Budimex przebudował trzy płyty postojowe, oświetlenie nawigacyjne i wybudował płyty dla Agenta Obsługi Naziemnej. Kontrakt był realizowany od kwietnia 2013 roku do czerwca 2015 roku.

Kolejne zadanie realizowane przez Budimex to budowa drogi szybkiego zjazdu (DK N1) i poszerzenie drogi kołowania (DK-D). Prace były prowadzone od kwietnia 2014 roku do grudnia 2014 roku.
Równolegle, od maja 2013 roku do lipca 2014 roku była prowadzona budowa płyty postojowej PPS 12 i rozbudowa drogi kołowania DK-A8. Droga kołowania jest ostatnim odcinkiem głównej i najdłuższej na Okęciu drogi kołowania. Dzięki uruchomieniu nowego odcinka samoloty mogą kołować na koniec drogi startowej DS-3 bez konieczności przecinania jej w poprzek kilkaset metrów wcześniej. W ramach kontraktu Budimex wybudował również system oświetlenia nawigacyjnego i projektorowego.

Zakończone kontrakty na Okęciu to jedne z wielu realizacji Budimeksu związanych z infrastrukturą lotniskową. Spółka wybudowała m.in. nowy pas startowy w pyrzowickim porcie lotniczym, Port Lotniczy Lublin w Świdniku i terminal pasażerski w Gdańsku – Rębiechowie.

Budimex jest wykonawcą płyt postojowych lotniska we Wrocławiu – Strachowicach, Gdańsku – Rębiechowie i Szczecinie – Goleniowie (pas startowy i płyty postojowe). Na warszawskim lotnisku Chopina spółka wybudowała także Terminal 2. i przebudowała skrzyżowanie dróg startowych.

Źródło: Budimex