Budimex zrealizował kolejny kontrakt tramwajowy w Toruniu

8 października 2015, 08:31 Alert
Toruń Budimex

(Budimex)

7 października 2015 roku, po niespełna dwóch latach od podpisania umowy, uroczyście otwarto przebudowaną przez Budimex tramwajową linię średnicową od węzła Toruń Miasto do Al. Solidarności oraz węzeł przesiadkowy przy dworcu PKP Toruń Miasto.

W ramach inwestycji Budimex przebudował torowisko tramwajowe (łącznie ponad 2,6 km pojedynczego toru) wraz z infrastrukturą towarzyszącą wzdłuż ulic: Wały Generała Sikorskiego, Szumana, Placu Św. Katarzyny, ulicy Warszawskiej i fragmentu ulicy Traugutta oraz wybudował węzeł przesiadkowy przy dworcu Toruń Miasto.

Torowisko tramwajowe zostało wymienione, przy czym zastosowano specjalną technologię zmniejszającą drgania i emisję hałasu. Wzdłuż linii tramwajowej zbudowano bezpieczne platformy przystankowe, wyniesione ponad poziom ulicy (przystanki wiedeńskie). Nowa sieć trakcyjna została zawieszona na ozdobnych, stalowych słupach (zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków), które jednocześnie stanowią oświetlenie ulic. Prace torowe zakończyły się 30 czerwca bieżącego roku.

Wzdłuż ulic powstały ścieżki rowerowe, nawierzchnie chodników i wjazdów zostały wymienione. Zmodernizowano sygnalizacje świetlne na skrzyżowaniach i wyposażono je w pętle indukcyjne wykrywające tramwaj oraz w system podczerwieni zapewniający utrzymanie priorytetu przejazdu tramwaju przez ulice.
Na węźle przesiadkowym, nad ulicą Traugutta, wybudowano kładkę dla pieszych, która łączy perony tramwajowe i obie strony ulicy z dworcem Toruń Miasto. Kładka została zadaszona przeszklonym dachem, wyposażona w windy dla niepełnosprawnych, tablice informacji pasażerskiej (kolejowej i tramwajowej) i monitoring wizyjny. Nawierzchnia pomostu i stopnie schodów prowadzących na perony wykonano z granitu.
Nowy wygląd i znaczenie zyskała ulica Skrzyńskiego, która dzięki przebudowie stanie się istotnym zapleczem parkingowym dla podróżnych i mieszkańców korzystających z samochodów. Dla rowerzystów została wybudowana wiata rowerowa, w planach jest stacja Toruńskiego Roweru Miejskiego. Przewidziano również miejsca postojowe dla autokarów.

Umowa z Miejskim Zakładem Komunikacji w Toruniu sp. z o.o. na projekt i przebudowę torowiska tramwajowego na linii średnicowej od węzła Toruń Miasto do Al. Solidarności oraz budowę węzła przesiadkowego przy dworcu PKP Toruń Miasto została podpisania 28 listopada 2013 roku. Jej wartość to 42,8 ml złotych netto.

Wcześniej Budimex zaprojektował i wybudował na zlecenie tego inwestora linię tramwajową do Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wartość kontraktu wyniosła 42,6 mln złotych netto, a prace projektowe i budowlane były prowadzone od 29 grudnia 2010 roku do końca czerwca 2014 roku.