PGE: Decyzja budowy atomu w Koninie jest odległa

29 maja 2024, 08:30 Alert

Prezes Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) powiedział, że decyzja o budowie elektrowni jądrowej w Koninie jest bardzo odległa.

ZE PAK. Fot. Mirosław Perzyński/BiznesAlert.pl
ZE PAK. Fot. Mirosław Perzyński/BiznesAlert.pl

ISBnews poinformowało, że Polska Grupa Energetyczna w najbliższym czasie nie podejmie decyzji dotyczącej ostatecznego udziału w budowie elektrowni jądrowej w Koninie.

– Obecnie trwają bardzo wstępne analizy zasadności zastosowania tej technologii w tej lokalizacji, jest to proces rozłożony na lata. Jesteśmy na bardzo wstępnym etapie, co oznacza, że jesteśmy bardzo daleko od podjęcia decyzji inwestycyjnej dotyczącej projektu jądrowego w Koninie – powiedział prezes Dariusz Marzec cytowany przez ISBnews.

Według planów elektrownia jądrowa w Koninie miała powstać przy współpracy PGE, koreańskiego KHNP i ZE PAK (Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin). W kwietniu 2024 roku powstała spółka PGE PAK Energia Jądrowa (w której PGE i ZE PAK mają po połowie udziałów), której powierzono zadanie zrobienia studium wykonalności, badań terenu, lokalizacji i oceny oddziaływania na środowisko). Według planów w Koninie miałyby powstać dwa reaktory APR1400 o łącznej mocy 2,8 GW.

ISBnews / Marcin Karwowski

Matysiak: Straszenie atomem i transformacją energetyczną jest w interesie putinowskiej Rosji (ROZMOWA)