EnergetykaGaz.Wszystko

Caliński: Duon kupi 20 procent więcej LNG

W ubiegłym roku w Polsce sprzedano około 42 mln m sześc. gazu skroplonego (LNG), donosi “Rzeczpospolita” i prognozuje, że w tym roku popyt na gaz w tej postaci wzrośnie o około 20 proc.

Według szacunków “Rz” w 2013 roku sprzedaż gazu LNG w Polsce osiągnęła poziom około 42 mln m sześc. z czego ok. 34 mln m sześc. sprzedała mająca 80 proc. udział w rynku grupa Duon.

Jak zapowiada cytowany przez dziennik prezes Duona Mariusz Caliński, w tym roku grupa kupi około 20 proc. więcej LNG niż w ubiegłym.

Jednocześnie “Rz” wspomina, że w postaci skroplonej PGNiG dostarcza obecnie gaz do Pisza, a niebawem LNG ma trafiać też do Ełku, Olecka oraz Suwałk. Od d 2010 r. spółka realizuje projekt PESO, którego celem jest zapewnienie dostaw gazu ziemnego do tych miejscowości.

“Rzeczpospolita” zwraca również uwagę, że można się spodziewać również zwiększonego zapotrzebowania na LNG w transporcie. Gaz w tej formie wykorzystywany jest miedzy innymi do do napędu statków, autobusów i lokomotyw. Autobusy napędzane silnikami wykorzystującymi LNG jeżdżą już w Wałbrzychu i Olsztynie. To drugie miasto kupuje kolejne tego typu pojazdy, a na początku przyszłego roku autobusy na LNG zaczną jeździć po ulicach Warszawy.
Jak czytamy w “Rz”, na polski rynek najwięcej LNG trafia dotychczas z zakładów w Odolanowie i Grodzisku Wielkopolskim, które należą do PGNiG. Około 3 mln m sześc. LNG w ubiegłym roku dostarczyła na polski rynek spółka LNG-Silesia, która produkuje LNG na bazie bazie metanu pozyskiwanego z Kopalni Węgla Kamiennego Krupiński należącej do JSW. Spółka zapowiada, że w tym roku może sprzedać nawet 5,5 mln m sześc. LNG.

Jak zwraca uwagę dziennik, krajowa produkcja LNG jest zdecydowanie za mała w stosunku do zapotrzebowania na polskim rynku, dlatego sporo gazu skroplonego trafia do nas z importu. Duon kupuje LNG z rosyjskich zakładów w Kingiseppie i w Kaliningradzie, a także z belgijskiego terminalu LNG w Zeebrugge.

W 2015 roku według zapowiedzi wicepremiera Piechocińskiego ma ruszyć terminal LNG w Świnoujściu, do którego ma dotrzeć miedzy innymi 1,6 mld m sześc. gazu skroplonego rocznie z Kataru.

Źródło: Rzeczpospolita/CIRE.PL


Powiązane artykuły

Rafineria Schwedt. Fot. PCK Raffinerie GmbH.

Niemcy boją się, że Rafineria Schwedt uzależni się od polskiej ropy

Niemiecki Instytut Badań Ekonomicznych (DIW) ostrzegł, że odkrycie ropy naftowej koło Świnoujścia może wzmocnić pozycję Polski w rozmowach dotyczących Rafinerii...
Kopalnia węgla brunantego Turów. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Polska i Czechy o Turowie: Współpraca idzie sprawnie

Polska i Czechy są zadowolone ze współpracy, w ramach której wspólnie weryfikują działania na rzecz minimalizacji oddziaływania Kopalni Turów na...

Wielka Brytania chce ożywić atom przez miliardowe inwestycje

Rząd w Londynie chce wpompować w sektor energii jądrowej dodatkowe ponad 30 miliardów funtów. Wielka Brytania potrzebuje nowych instalacji jądrowych,...

Udostępnij:

Facebook X X X