W ubiegłym roku w Polsce sprzedano około 42 mln m sześc. gazu skroplonego (LNG), donosi „Rzeczpospolita” i prognozuje, że w tym roku popyt na gaz w tej postaci wzrośnie o około 20 proc.
Według szacunków „Rz” w 2013 roku sprzedaż gazu LNG w Polsce osiągnęła poziom około 42 mln m sześc. z czego ok. 34 mln m sześc. sprzedała mająca 80 proc. udział w rynku grupa Duon.
Jak zapowiada cytowany przez dziennik prezes Duona Mariusz Caliński, w tym roku grupa kupi około 20 proc. więcej LNG niż w ubiegłym.
Jednocześnie „Rz” wspomina, że w postaci skroplonej PGNiG dostarcza obecnie gaz do Pisza, a niebawem LNG ma trafiać też do Ełku, Olecka oraz Suwałk. Od d 2010 r. spółka realizuje projekt PESO, którego celem jest zapewnienie dostaw gazu ziemnego do tych miejscowości.
„Rzeczpospolita” zwraca również uwagę, że można się spodziewać również zwiększonego zapotrzebowania na LNG w transporcie. Gaz w tej formie wykorzystywany jest miedzy innymi do do napędu statków, autobusów i lokomotyw. Autobusy napędzane silnikami wykorzystującymi LNG jeżdżą już w Wałbrzychu i Olsztynie. To drugie miasto kupuje kolejne tego typu pojazdy, a na początku przyszłego roku autobusy na LNG zaczną jeździć po ulicach Warszawy.
Jak czytamy w „Rz”, na polski rynek najwięcej LNG trafia dotychczas z zakładów w Odolanowie i Grodzisku Wielkopolskim, które należą do PGNiG. Około 3 mln m sześc. LNG w ubiegłym roku dostarczyła na polski rynek spółka LNG-Silesia, która produkuje LNG na bazie bazie metanu pozyskiwanego z Kopalni Węgla Kamiennego Krupiński należącej do JSW. Spółka zapowiada, że w tym roku może sprzedać nawet 5,5 mln m sześc. LNG.
Jak zwraca uwagę dziennik, krajowa produkcja LNG jest zdecydowanie za mała w stosunku do zapotrzebowania na polskim rynku, dlatego sporo gazu skroplonego trafia do nas z importu. Duon kupuje LNG z rosyjskich zakładów w Kingiseppie i w Kaliningradzie, a także z belgijskiego terminalu LNG w Zeebrugge.
W 2015 roku według zapowiedzi wicepremiera Piechocińskiego ma ruszyć terminal LNG w Świnoujściu, do którego ma dotrzeć miedzy innymi 1,6 mld m sześc. gazu skroplonego rocznie z Kataru.
Źródło: Rzeczpospolita/CIRE.PL