EnergetykaGaz.Wszystko

Cameron: Gaz łupkowy uniezależni Europę od Rosji

Zdaniem premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona obawy przed eksploatacją gazu łupkowego znikną gdy powstaną pierwsze odwierty. Reforma rynku gazu ma z kolei uniezależnić Europę od dostaw gazu z Rosji.

Według niego hydrauliczne kruszenie stosowane przy poszukiwaniach i wydobyciu gazu łupkowego będzie „dobre dla kraju”. Polityk skrytykował „brak zrozumienia” procesu przez niektórych krytyków frackingu.

Podczas szczytu nuklearnego w Hadze Cameron przekonywał, że obowiązkiem Europy jest zwiększenie niezależności energetycznej. Jego zdaniem powinna to być pierwszorzędna kwestia polityczna. Przekonywał, że wątpliwości i obawy względem frackingu zostaną zaadresowane, gdy ruszą pierwsze odwierty a społeczeństwo przekona się, że nie są groźne dla środowiska.

– Ciekawą kwestią jest dlaczego rozwój sektora łupkowego w Wielkiej Brytanii i ogólnie Europie jest tak powolny w porównaniu z USA. Możemy się na to zgodzić albo zrobić to, co właśnie robimy, czyli podwinąć rękawy do pracy, uprościć procedury, ułatwić przyznawanie pozwoleń i zacząć stawiać wiertnie – mówił Brytyjczyk. – Do końca roku będziemy mieli kilka odwiertów niekonwencjonalnych do zademonstrowania, dzięki którym entuzjazm wzrośnie.

Polityk odniósł się także do kryzysu ukraińskiego, który jego zdaniem był pobudką dla Europy. – Ten problem powinien przynieść owoce dla Europy, która powinna dokładnie przyjrzeć się swojej energetyce i skali jej niezależności. Wierzę, że dzięki temu ruszą pożyteczne prace na rzecz zmiany stanu rzeczy – ocenił. – Stworzenie wspólnego rynku energii w Europie, zapewnienie rewersów gazowych, większe zdolności magazynowe – to zmiany, na które liczy Cameron.

– Wielka Brytania nie jest zależna od gazu z Rosji w żadnym stopniu. To tylko kilka procent naszego importu. Ale w tej kwestii Europa jest różnorodna. Niektóre kraje pobierają prawie sto procent gazu ziemnego z Rosji więc myślę, że czas na pobudkę i realne działania w tym zakresie – powiedział brytyjski premier w Hadze.

Źródło: The Guardian


Powiązane artykuły

Rafineria Schwedt. Fot. PCK Raffinerie GmbH.

Niemcy boją się, że Rafineria Schwedt uzależni się od polskiej ropy

Niemiecki Instytut Badań Ekonomicznych (DIW) ostrzegł, że odkrycie ropy naftowej koło Świnoujścia może wzmocnić pozycję Polski w rozmowach dotyczących Rafinerii...
Kopalnia węgla brunantego Turów. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Polska i Czechy o Turowie: Współpraca idzie sprawnie

Polska i Czechy są zadowolone ze współpracy, w ramach której wspólnie weryfikują działania na rzecz minimalizacji oddziaływania Kopalni Turów na...

Wielka Brytania chce ożywić atom przez miliardowe inwestycje

Rząd w Londynie chce wpompować w sektor energii jądrowej dodatkowe ponad 30 miliardów funtów. Wielka Brytania potrzebuje nowych instalacji jądrowych,...

Udostępnij:

Facebook X X X