– Chcemy widzieć pełne strategiczne partnerstwo między naszymi krajami – powiedział premier Wielkiej Brytanii David Cameron przed rozmowami z polską premier Beatą Szydło w KPRM. – Mamy wspólne interesy dotyczące bezpieczeństwa i NATO, szczególnie w obliczu zagrożenia ze strony Rosji, czy wspólne interesy rosnących gospodarek – wyliczał szef brytyjskiego rządu.
„Wielka Brytania jest dla Polski partnerem strategicznym” – mówiła premier Beata Szydło przed rozpoczęciem spotkania z premierem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Davidem Cameronem. Wśród tematów piątkowych rozmów w Kancelarii Premiera są m.in. brytyjskie postulaty dotyczące reformy UE, kwestia Polonii mieszkającej w Wielkiej Brytanii oraz przygotowania do szczytu NATO w Warszawie.
Dla Polski, polskiej gospodarki i polityki niezwykle istotne jest, by Wielka Brytania pozostała w Unii Europejskiej
– mówiła premier Beata Szydło. Dodała, że przychyla się do propozycji premiera Camerona dotyczących usprawnienia konkurencyjności i odbiurokratyzowania UE. Również propozycja nadania odpowiedniego znaczenia parlamentom narodowym w Unii Europejskiej cieszy się poparciem polskiego rządu.
Jednocześnie, zdaniem Beaty Szydło, zagadnieniem wymagającym negocjacji i doprecyzowania są kwestie równego traktowania Polaków obecnie pracujących w Zjednoczonym Królestwie. Chcielibyśmy, żeby mieli takie same warunki i takie same szanse na rozwój zawodowy jak obywatele Wielkiej Brytanii
– mówiła polska premier i podkreśliła, że będzie to temat, który będzie najszerzej dyskutowany podczas spotkania.
Nawiązując do przygotowań do lipcowego szczytu NATO w Warszawie, premier Beata Szydło podkreśliła, że chcemy, żeby nasze postulaty wspierania wschodniej flanki były również wzięte pod uwagę i żeby Wielka Brytania nas wspierała w tych propozycjach
. Jak dodała, jest to niezwykle istotne, nie tylko dla bezpieczeństwa Polski, ale i całej Unii Europejskiej.
Premier Beata Szydło mówiła również, że już wczoraj na konferencji w Londynie omawiane były wyzwania stojące przed Europą, m.in. sytuacja w Syrii, a także zagadnienia dotyczące kryzysu migracyjnego, które stanowić będą tematy lutowej Rady Europejskiej.
Spotkanie w Warszawie odbywa się z inicjatywy strony brytyjskiej. To druga w odstępie dwóch miesięcy wizyta premiera Davida Camerona w Polsce – poprzednia miała miejsce w dniach 9-10 grudnia 2015 roku.