CAT: Polityka klimatyczna nie zahamuje globalnego ocieplenia

12 grudnia 2018, 06:00 Alert

Według najnowszego raportu Carbon Action Tracker (CAT) obecnie prowadzona światowa polityka klimatyczna doprowadzi do wzrostu globalnej, średniej temperatury powietrza o 3,3 C.

fot. pixabay.com

Jest to równoznaczne z tym, że najprawdopodobniej sygnatariusze porozumienia paryskiego nie zrealizują celu, jakim jest organicznie wzrostu temperatury globalnej o 1,5 C. Jak wskazuje CAT, stowarzyszenie trzech niezależnych europejskich grup badawczych, przekroczenie może być nieco mniej szkodliwe niż wskazują niektóre prognozy, gdyż istnieją kraje, które podjęły znaczące wysiłki na rzecz redukcji emisji gazów cieplarnianych. CAT nie neguje też dotychczasowych dokonań światowych przywódców – do 2015 roku odnotowano znaczne postępy, ale jest ich zdecydowanie za mało.

Wzrost średniej temperatury o 3 C może przede wszystkim doprowadzić do zniszczenia tropikalnych raf koralowych, alpejskich lodowców, znacznego stopnienia lodu w Arktyce i w Grenlandii. Skutkiem takiego stanu będzie szybsze podnoszenie się poziomu mórz i oceanów.

Z kolei Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC) poinformował w październiku 2018 roku, że utrzymanie wzrostu temperatury na poziomie 1,5 C jest możliwe, ale wymagałoby to natychmiastowych i szybkich działań we wszystkich krajach świata.

Carbon Action Trucker/Reuters/Patrycja Rapacka