CBA zatrzymało 6 osób w spółkach KGHM. Firma deklaruje współpracę

16 stycznia 2019, 13:30 Alert

Centralne Biuro Antykorupcyjne prowadzi czynności w dwóch przedsiębiorstwach należących do grupy KGHM. Spółka deklaruje pełną współpracę z organami – podał KGHM w komunikacie prasowym. CBA zatrzymało sześć osób, które miały fałszować złom miedziowy dostarczany KGHM – dowiedziała się PAP.

Temistokles Brodowski z wydziału komunikacji społecznej Biura potwierdził PAP, że zatrzymań dokonali agenci z lubelskiej delegatury CBA w woj. dolnośląskim i kujawsko-pomorskim.

Agenci CBA przeszukali mieszkania oraz miejsca pracy zatrzymanych. Biznesmeni i pracownicy miedziowej spółki usłyszą zarzuty po przewiezieniu ich do nadzorującej śledztwo Prokuratury Okręgowej w Legnicy.

Sześciu zatrzymanych, to przedsiębiorcy oraz pracownicy Grupy Kapitałowej KGHM Polska Miedź SA – dowiedziała się PAP. Pracownicy opłacani łapówkami przez biznesmenów mieli podmieniać próbki i preparować analizy jakościowe skupowanego złomu, przez co firmom wypłacano wyższe kwoty za jego sprzedaż.

Straty KGHM wyniosły co najmniej 4 mln zł zapłacone za wióry i granulat, w którym po fałszowanych badaniach wykazywano wyższy udział procentowy miedzi. Takie fałszerstwa miały być dokonywane przynajmniej przez osiem miesięcy w 2017 r. – wynika z ustaleń śledczych.

Brodowski zaznaczył w rozmowie z PAP, że działania wobec zatrzymanych to efekt własnego śledztwa lubelskich agentów CBA. KGHM zadeklarował pełną współpracę z organami.

„W związku z czynnościami realizowanymi przez Centralne Biuro Antykorupcyjne w dwóch przedsiębiorstwach należących do Grupy Kapitałowej KGHM, zarząd KGHM Polska Miedź deklaruje pełną współpracę z organami administracji publicznej, organami ścigania oraz służbami państwowymi realizującymi postępowanie” – napisano w komunikacie prasowym KGHM.

KGHM podał w komunikacie prasowym, że będzie dążyć do dogłębnego wyjaśnienia sytuacji, które mogą być niezgodne z polskim prawem oraz etyką biznesu. Spółka poinformowała, że w ostatnich miesiącach jej zarząd wdrożył system przeciwdziałania stratom w grupie. W październiku ubiegłego roku powołano pełnomocników ds. etyki i antykorupcji.

Polska Agencja Prasowa