CBA zatrzymało trzy osoby w związku z podejrzeniem korupcji w Elektrowni Szczecin

6 lutego 2017, 07:00 Alert

Trzy osoby zostały aresztowane na okres trzech miesięcy ws. korupcji w Elektrowni Szczecin – poinformowało Centralne Biuro Śledcze. W piątek zatrzymano w tej sprawie 12 osób pod zarzutem m.in. przyjmowania korzyści materialnych i działalności w zorganizowanej grupie przestępczej.

fot. CBA

“Biomasa nie była »bio-«. 3 mce aresztu dla 3 zatrzym. przez CBA ws. łapówek i mln strat w El.Szczecin: m.in. głównego inżyniera i biznesmena” – podało CBA na Twitterze.

Szczecińska delegatura CBA prowadzi śledztwo dotyczące korupcji przy dostawach do bloku zasilanego biomasą w Elektrowni Szczecin. Według śledczych zawartość docierających do elektrowni transportów nie była biomasą.

Śledczy ustalili, że odpowiedzialni za nadzór nad jakością paliwa pracownicy elektrowni potwierdzali – w zamian za łapówki – że ciężarówki były wypełnione odpowiednią technicznie biomasą.

CBA poinformowało w piątek, że wśród zatrzymanych 12 osób, znaleźli się pracownicy Zespołu Elektrowni Dolna Odra – Elektrowni Szczeci oraz biznesmen. Ujawniono, że funkcjonariusze zatrzymali na gorącym uczynku Głównego Inżyniera Elektrowni Szczecin S.A., który miał przyjąć 50 tys. zł łapówki. Zabezpieczono także ok. 1 mln zł w gotówce, w tym ponad 100 tys. zł w pomieszczeniach służbowych pracowników Elektrowni Szczecin.

W piątek PGE Polska Grupa Energetyczna złożyła wniosek o ściganie przestępstwa oraz o uzyskanie statusu pokrzywdzonego. Elektrownia Szczecin jest oddziałem jednej z jej spółek córek – PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Wstępne ustalenia śledczych wskazują na wielomilionowe szkody spółki Skarbu Państwa Polskiej Grupy Energetycznej.

CIRE.PL