Celejewski: Grudniowy wyjazd Pendolino może być zagrożony

25 czerwca 2014, 08:52 Infrastruktura

Jak poinformowała nas Zuzanna Szopowska, rzecznik PKP Intercity, w tym tygodniu odbędą się kolejne rozmowy między jej firmą a Alstomem, dostawcą Pendolino do Polski. Chodzi o ustalenie warunków do przekazania polskiemu przewoźnikowi  przez Alstom dokumentacji z homologacją na przejazdy pociągu po polskich torach z prędkością do 250 km/godz. Ubiegłotygodniowa tura rozmów w tej sprawie zakończyła się fiaskiem. 

– Podczas negocjacji rozwiązaliśmy wszystkie problemy podniesione przez francuskiego producenta – oświadczył po ubiegłotygodniowej turze rozmów z Alstomem Marcin Celejewski, prezes zarządu PKP Intercity.

W jego przekonaniu mimo to, odrzucili naszą partnerską propozycję, żądając umorzenia należnych kar i oczekując rozwiązań niezgodnych z polskim prawem.

– Obawiamy się, że jeśli kategoryczne stanowisko managerów Alstomu nie ulegnie zmianie, grudniowy wyjazd Pendolino może być zagrożony – twierdzi dalej prezes Celejewski. – Wciąż nie otrzymaliśmy pociągów.

Celejewski oświadczył: – jesteśmy zaniepokojeni brakiem terminowości dostaw oraz problemami technicznymi składów, które zaobserwowaliśmy we włoskim zakładzie produkcyjnym.

– Managerowie Alstomu skupili się na walce o kary a nie na dostarczaniu pociągów – zakończył Marcin Celejewski.