AlertBezpieczeństwoEnergetykaRopa

Za pierwszą karą za naruszenie sankcji G7 wobec ropy z Rosji mogą pójść kolejne

Tankowiec. Fot. Shutterstock

Tankowiec. Fot. Shutterstock

Agencja Bloomberg donosi o wielu przypadkach naruszenia ceny maksymalnej dostaw ropy z Rosji narzuconej przez G7 by ograniczyć przychody Kremla prowadzącego inwazję na Ukrainie. Za pierwszym uderzeniem USA jak w indyjski Gatik mogą pójść kolejne.

W pierwszym kwartale 2023 roku mogło dochodzić do „szeroko rozpowszechnionego” naruszania sankcji G7 zakładających możliwość sprzedaży ropy z Rosji w cenie do 60 dolarów za baryłkę. Alternatywa to utrata ubezpieczenia umożliwiającego transport, które zapewniają firmy zachodnie w 90 procentach.

Kijowska Szkoła Ekonomiczna ustaliła, że prawie cała ropa sprzedawana drogą morską z portu Kozmino w Rosji była wyceniana powyżej 60 dolarów za baryłkę, a połowa dostaw korzystała z jakiegoś rodzaju usługi wspomnianej przez G7 na liście powodów wprowadzenia sankcji. Takie naruszenie skończyło się już w jednym przypadku utratą ubezpieczenia. Firma Gatik zarejestrowana w Indiach straciła ubezpieczenie American Club i jej flota tankowców jest unieruchomiona do czasu znalezienia alternatywy niedługo po ostrzeżeniu Departamentu Stanu USA.

Eksport ropy rosyjskiej w pierwszym kwartale 2023 roku wynosił według wyliczeń Szkoły średnio 58,62 dolary, czyli poniżej ceny maksymalnej G7. Jednak dostawy przez porty pacyficzne były wyceniane średnio po 73,14 dolarów, a te słane ropociągiem ESPO i przez Kazachstan w cenie 70,23 dolarów, a zatem powyżej pułapu wyznaczonego przez grupę siedmiu.

Warto nadmienić, że tak wysoka cena nie musiała wynikać z większej marży. Autorzy cytowanej analizy wskazują, że mogła być skutkiem rosnących kosztów transportu z rosnącym ryzykiem.

Bloomberg/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Sankcje naftowe Zachodu to test Przyjaźni polsko-niemieckiej (ANALIZA)


Powiązane artykuły

Bundeswehra wyrzuca przetargi za burtę. Dbałość o naturę też

Niemiecki rząd zatwierdził projekt ustawy o przyspieszeniu planowania i zakupów dla sił zbrojnych. Jej celem jest wzmocnienie Bundeswehry. Najważniejszą zmianą...
Autobus wodorowy. Fot. Biznes Alert

Jak wygląda przyszłość wodoru w polskim transporcie?

Liczba czynnych stacji tankowania i pojazdów napędzanych wodorem na ulicach determinuje poziom wykorzystania tej technologii. Obecnie w Polsce jest tylko...

Wyścig zbrojeń w epoce dronów. W centrum rywalizacja Chin z USA

Stany Zjednoczone przyspieszają rewolucję dronową w swoich siłach zbrojnych. Pentagon ogłosił plany powszechnej integracji małych dronów bojowych z każdą gałęzią...

Udostępnij:

Facebook X X X