Gospodarka

Polska w globalnej czołówce centrów usług biznesowych. Tylko Indie i Filipiny przed nami

Warszawa nocą. Fot. Wikimedia Commons

Warszawa nocą. Fot. Wikimedia Commons

Polska umacnia swoją pozycję jako jeden z najatrakcyjniejszych rynków dla centrów biznesowych i usług wspólnych (BPO/SSC) na świecie, ustępując jedynie Indiom i Filipinom – jak podkreślił Radosław Jankie, partner i szef zespołu ds. centrów usług wspólnych i outsourcingu w KPMG.

– Polska jest w TOP 3 – obok Indii i Filipin – wśród najbardziej atrakcyjnych lokalizacji centrów biznesowych i centrów usług wspólnych na świecie – mówił Jankie podczas panelu „Inwestycje zagraniczne”. Dodał, że nasz kraj przestał być jedynie „back office’em” dla globalnych korporacji.

– Nie świadczymy już prostych, powtarzalnych usług, ale wchodzimy w głębokie kompetencje i generujemy wartość dla wszelkich globalnych organizacji. Staliśmy się partnerem biznesowym – podkreślił ekspert.

Kluczowym atutem Polski jest dostęp do wykwalifikowanej siły roboczej. „Inwestorzy nie patrzą już wyłącznie na koszty – obecnie kluczowym kryterium przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych jest dostęp do wykwalifikowanych pracowników, co stanowi ogromną szansę dla Polski” – zaznaczył Jankie. W 2022 roku sektor usług biznesowych w Polsce zatrudniał już ponad 400 tys. osób, a liczba centrów usług wspólnych wzrosła o 32 nowe ośrodki, obejmując nie tylko wielkie aglomeracje, ale także miasta takie jak Lublin, Łódź, Rzeszów czy Bydgoszcz.

Polska przyciąga inwestorów także dzięki stabilnemu środowisku biznesowemu i zaawansowanym kompetencjom.

– Dziś nie konkurujemy tanią siłą roboczą, a bardziej liczą się kompetencje i doświadczenie pracowników – zauważył Jankie. To sprawia, że centra usług w Polsce coraz częściej obsługują złożone procesy, takie jak analiza danych, zarządzanie łańcuchem dostaw czy rozwój oprogramowania.

Wzrost sektora BPO/SSC ma również wpływ na rynek nieruchomości komercyjnych. W trzecim kwartale 2024 roku w Warszawie wynajęto 176 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni biurowych, co świadczy o rosnącym zapotrzebowaniu na nowoczesne przestrzenie dla firm z tego sektora. Miasta regionalne, takie jak Kraków czy Wrocław, również odnotowują dynamiczny rozwój, stając się alternatywą dla stolicy.

Property news / Biznes Alert

Kontrowersje wokół REIT-ów w Polsce: Czy wpłyną na wzrost cen mieszkań?


Powiązane artykuły

Skrócony czas pracy coraz bliżej. Co planuje rząd i jak reagują pracodawcy?

Pilotażowy program „Skrócony czas pracy – to się dzieje!” wystartuje już w sierpniu. Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej chce...

Motoryzacja: kiedyś koło zamachowe niemieckiej gospodarki, dziś – kapeć

Niemiecki przemysł motoryzacyjny, będący filarem tamtejszej gospodarki, przeżywa obecnie trudny okres. Spadająca liczba rejestracji nowych pojazdów, słabnący popyt na samochody...
siedziba E.ON w Warszawie, foto: E.ON

E.ON stawia na oszczędzanie energii w domach

Grupa E.ON w raporcie „The Energy Playbook” szacuje, że w skali Unii Europejskiej możliwe jest ograniczenie kosztów energii nawet o...

Udostępnij:

Facebook X X X