Rząd pochyli się 22 listopada nad projektem ustawy mrożącej ceny gazu. Liczy się z tym, że walka z kryzysem energetycznym podsycanym przez Rosję może potrwać „wiele lat”.
Plan obrad rządu zawiera punkt poświęcony projektowi ustawy o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku gazu. To rozwiązanie zostało zastosowane w 2022 roku i ma być kontynuowane w 2023 roku.
– W wyniku zaburzeń wywołanych na europejskim rynku gazu ziemnego agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, państwa członkowskie stanęły przed koniecznością zmierzenia się z bezprecedensową sytuacją, w której wywołany kryzys energetyczny doprowadził do destabilizacji zasad na jakich funkcjonował dotychczas rynek paliw gazowych. Ceny zaczęły osiągać niespotykany dotychczas poziom, który jest kreowany w oparciu przede wszystkim o braki surowca wywołane działaniami spółki Gazprom, które stały się elementem polityki zagranicznej Federacji Rosyjskiej, obliczonej na wywarcie presji na Unię Europejską, która okazała solidarność z Ukrainą – tłumaczą twórcy ustawy, za którą jest odpowiedzialna wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.
– Zaproponowana i wdrażana w 2023 roku regulacja stanowi kontynuację ochrony odbiorców w gospodarstwach domowych, jak również odbiorców realizujących ważne zadania z zakresu użyteczności publicznej przy jednoczesnym wprowadzeniu ekwiwalentu finansowego dla przedsiębiorstw energetycznych. Mechanizm rekompensat ukształtowany jest jako jeden z elementów ochrony podmiotów szczególnie wrażliwych na zmiany cen paliw gazowych oraz odbiorców realizujących kluczowe zadania z zakresu użyteczności publicznej – czytamy w uzasadnieniu. – Mając na względzie, że aktualna sytuacja rynkowa jest wynikiem zdarzeń o szczególnym charakterze, a usunięcie ich efektów może okazać się procesem wieloletnim, istnieje pilna potrzeba wdrożenia specjalnych rozwiązań, których celem jest ochrona tych grup odbiorców, które są najbardziej narażone na ryzyko braku możliwości poniesienia rosnących kosztów zakupu paliw gazowych, gwarantując tym samym możliwość pokrycia zapotrzebowania na paliwa gazowe na niezmiennym poziomie oraz zapewniając ciągłość funkcjonowania instytucji świadczących usługi użyteczności publicznej.
Ustawa zakłada gwarantowaną cenę gazu dla odbiorców objętych taryfą (gospodarstwa domowe, wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie, ośrodki służby zdrowia, przytułki, noclegownie, placówki oświaty), utrzymanie rekompensat ceny dla sprzedawców znanych z 2022 roku, a także wprowadzają sposób kalkulacji i zarządcę rozliczeń odpowiedzialnego za wypłatę owych kwot.
Dokument w sprawie mrożenia cen gazu ma zostać przyjęty w czwartym kwartale 2022 roku. Warto przypomnieć, że Urząd Regulacji Energetyki rozbił podwyżkę taryf gazowych na ten rok na trzy lata, uzyskując jednorazowo mniejsze wzrosty kosztów, które jednak zostaną przeniesione na kolejny okres. Rozwiązanie w tej sprawie zapisane w ustawie o bezpieczeństwie gazowym państwa z 2021 roku będzie możliwe do wykorzystania do końca 2027 roku.
Wojciech Jakóbik