Ceny metali idą w górę po sankcjach wobec Rosji

15 kwietnia 2024, 09:30 Alert

Ceny metali na London Metal Exchange (LME) rosną po sankcjach nałożonych na Rosję przez USA i Wielką Brytanię – podaje agencja prasowa Bloomberg. Najmocniej w górę poszybowało aluminium, które w ciągu kilkudziesięciu godzin podrożało o 9,4 procent.

Aluminium. Źródło: Rawpixel
Aluminium. Źródło: Rawpixel

W ostatnich dniach ceny metali na London Metal Exchange, londyńskiej giełdzie metali nieszlachetnych, idą w górę. Powodem tej sytuacji są sankcje nałożone na Rosję przez Stany Zjednoczone i Wielką Brytanię. Kraje wprowadziły zakaz importu niklu, miedzi oraz aluminium. Najmocniej podrożało to ostatnie, notując wzrost na poziomie 9,4 procent. To najwyższa cena od 1987 roku.

Wprowadzone obostrzenia mają ograniczyć wpływy finansowe Federacji Rosyjskiej i zatkiel rzymać machinę wojenną Władimira Putina – podaje Bloomberg. Sankcje uniemożliwiają Rosjanom uczestnictwo w giełdzie LME oraz Chicago Mercantile Exchange.

Rosja jest jednym z największych producentów metali na świecie, odpowiada za sześć procent światowych dostaw niklu, pięć procent aluminium oraz cztery procent miedzi.

Bloomberg / Jędrzej Stachura

KGHM zanotował istotny wzrost na giełdzie