Gospodarka

Ceny miedzi na LME w Londynie rosną. Możliwe przebicie bariery 10 tysięcy dolarów za tonę

Miedziane katody. Fot. KGHM

Miedziane katody. Fot. KGHM

Notowania miedzi na giełdzie metali LME w Londynie rosną, a analitycy wskazują, że w ciągu najbliższych 3 miesięcy metal może zdrożeć do 10.000 USD za tonę – informują maklerzy.

Miedź w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniana wyżej o 0,3 procent – po 9.797,00 dolarów za tonę, najwyżej od X 2024 roku.

Na Comex w Nowym Jorku miedź kosztuje 4,8290 dolarów za funt, niżej o 0,42 procent.

Na giełdzie metali SHF w Szanghaju miedź jest wyceniana po 79.420,00 juanów za tonę, wyżej o 0,74 procent.

Analitycy Citigroup oceniają, że w ciągu najbliższych 3 miesięcy tona miedzi może osiągnąć poziom 10.000 dolarów, a globalny rynek tego metalu pozostanie napięty, dopóki nie będzie bardziej przejrzystego „harmonogramu” wprowadzania amerykańskich ceł importowych.

Przyczyny zmian

Prezydent Donald Trump nakazał wcześniej zbadanie importu miedzi do USA, a to wywołało na rynku gorączkę przesyłek miedzi z różnych regionów za Ocean zanim USA wprowadzą jakieś cła na import tego metalu.

W środę weszły w życie 25-procentowe cła na import aluminium i stali do USA. Na razie nie ma ceł na import miedzi do Stanów Zjednoczonych, a metal ma wsparcie swoich notowań z powodu szybko rosnącego popytu.

Na zakończenie poprzedniej sesji miedź na LME zyskała 108 USD i jej cena wyniosła 9.770,00 dolarów za tonę. Dzień wcześniej metal zdrożał o 134 dolarów.

Biznes Alert / PAP

Ceny miedzi w Londynie spadają po nałożeniu ceł USA


Powiązane artykuły

Ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, zdjęcie: PAP/Paweł Supernak

Fundusz gwarancyjny z KPO ruszy w 2026 r. 10 mld zł kredytów dla MŚP

Od 2026 roku małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce zyskają dostęp do kredytów inwestycyjnych na innowacyjne technologie, wspieranych państwową gwarancją....
Ursula von der Leyen

Unia łagodzi Zielony Ład. Niestety nie dla Europy

Komisja Europejska łagodzi przepisy Zielonego Ładu, by przypodobać się partnerom handlowym z południowoamerykańskiego bloku Mercosur. „To rażąco podwójne standardy” –...
Ministra przemysłu Polski Marzena Czarnecka, zdjęcia: PAP/Michał Meissner

Polskie firmy z kontraktami od Westinghouse

Westinghouse ogłosił wybór pierwszych sześciu polskich firm, które będą dostarczać komponenty do budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Co istotne, wybrane...

Udostępnij:

Facebook X X X