Gospodarka

Ceny miedzi na LME w Londynie spadają z rekordowo wysokich poziomów

Sztabki miedzi fot. Freepik

Notowania miedzi na giełdzie metali LME w Londynie powiększają w poniedziałek spadki z notowanych niedawno najwyższych poziomów od 4 miesięcy. Inwestorzy zmagają się z niepewnością związaną z polityką celną administracji prezydenta USA Donalda Trumpa, a jednocześnie pojawiają się oznaki osłabienia gospodarki w Chinach – informują maklerzy.

Miedź w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniana niżej o 0,3 procent – po 9.588,00 dolarów za tonę.

Na Comex w Nowym Jorku miedź kosztuje 4,6755 dolarów za funt, niżej o 0,73 procent

Na giełdzie metali SHF w Szanghaju miedź jest wyceniana po 78.250,00 juanów za tonę, niżej o 0,57 procent.

Notowania miedzi spadają, a inwestorzy zmagają się z niepewnością związaną z polityką celną administracji prezydenta USA Donalda Trumpa.

Jednocześnie pojawiają się oznaki osłabienia gospodarki w Chinach – opublikowane w niedzielę dane o inflacji wskazują na dalszą słabość popytu, ponieważ ta druga największa gospodarka na świecie zmaga się z trwającym od długiego czasu kryzysem na krajowym rynku nieruchomości.

Sytuacja gospodarcza USA wpływa na wzrost światowy

Analitycy wskazują, że również sytuacja gospodarcza USA przyczynia się do pogorszenia perspektyw globalnego wzrostu gospodarczego.

Prezydent USA Donald Trump ostrzegł, że gospodarka Stanów Zjednoczonych stoi w obliczu “okresu przejściowego” po zawirowaniach na rynkach wywołanych jego polityką celną.

Na zakończenie poprzedniej sesji miedź na LME straciła 120 dolarów i jej cena wyniosła 9.614,00 dolarów za tonę.

Analitycy oceniają, że na razie metale bazowe wydają się być odporne na działania amerykańskiej administracji w polityce taryfowej, a miedź od początku tego roku zyskała ponad 9 procent.

Biznes Alert / PAP

Ceny miedzi na LME w Londynie rosną


Powiązane artykuły

Trump ogłasza rekordowe cła na miedź. To kluczowy surowiec

Prezydent USA zapowiedział wprowadzenie 50-procentowych ceł na miedź. USA obecnie zaspokajają około połowy swojego zapotrzebowania na surowiec, który jest kluczowy...

Niemieckie browary w tarapatach. Coraz mniej piwoszy

W pierwszych pięciu miesiącach 2025 roku sprzedaż piwa w Niemczech spadła o 6,8 proc. – do poziomu 34,1 mln hektolitrów,...
epa12222690 Mexican President Claudia Sheinbaum speaks during a press conference at the National Palace in Mexico City, Mexico, 07 July 2025. EPA/SASHENKA GUTIERREZ Dostawca: PAP/EPA.

Ceny srebra poszybują w górę. Wszystko przez Meksyk 

Meksyk, największy producent srebra na świecie, od kilku lat zmierza ku nacjonalizacji kopalń. Proces, który rozpoczęty został kilka lat temu,...

Udostępnij:

Facebook X X X