Gospodarka

Ceny miedzi rosną pomimo wymiany ciosów pomiędzy USA a Chinami

Huta Miedzi "Legnica" fot. KGHM

Wlewki okrągłe miedziane w Hucie Miedzi "Legnica" fot. KGHM

Notowania miedzi na giełdzie metali LME w Londynie rosną pomimo wstępnej wymiany ciosów w handlu pomiędzy USA a Chinami – informują maklerzy.

Miedź w dostawach 3-miesięcznych, która jest wyznacznikiem koniunktury w przemyśle, jest wyceniana wyżej o 0,5 procent – po 9.145,00 dolarów za tonę, po wzroście wcześniej o 0,8 procent.

Na Comex w Nowym Jorku miedź kosztuje 4,3250 dolarów za funt, wyżej o 0,45 procent.

Na giełdzie metali SHF w Szanghaju wciąż wolne – w Chinach w ubiegły wtorek rozpoczęła się 8-dniowa noworoczna przerwa w związku z początkiem Nowego Roku Księżycowego. Otwarcie rynków nastąpi w środę.

Na rynkach widać poprawę sentymentu, który mocno pogorszył się w poniedziałek po tym, jak w weekend prezydent USA Donald Trump podpisał rozporządzenie nakładające cła na towary z Kanady, Meksyku i Chin.

Rozporządzenie przewiduje nałożenie 25-procentowych ceł na towary z Kanady i Meksyku, z wyjątkiem produktów naftowych obłożonych niższym cłem 10 procent oraz dodatkowych 10 procent ceł na towary z Chin.

Nastroje na rynkach poprawiły się jednak po informacji, że prezydent Trump zawiesił na miesiąc wprowadzenie ceł na towary z Meksyku.

W poniedziałek prezydent Meksyku Claudia Sheinbaum – po rozmowie z prezydentem USA – poinformowała, że wprowadzenie przez USA ceł przeciwko Meksykowi zostanie odroczone o miesiąc.

Do tego Donald Trump i premier Kanady Justin Trudeau ogłosili w poniedziałek, że zapowiadane 25-procentowe cła na towary z Kanady zostaną wstrzymane na 30 dni.

Trudeau zobowiązał się do zwiększenia ochrony granicy i współpracy z USA przeciwko przemytowi fentanylu, powtarzając obietnice czynione już w grudniu 2024 roku.

Tymczasem Chiny nałożyły cła na szereg produktów z USA i ogłosiły dochodzenie w sprawie Google chwilę po tym, jak Trump ogłosił nałożenie 10-procentowych ceł na towary z Chin.

Chiny mają badać Google – amerykańskiego giganta technologicznego, pod kątem domniemanego naruszania przepisów antymonopolowych – wynika z wtorkowego oświadczenia chińskiej Państwowej Administracji Regulacji Rynku.

Władze w Pekinie nałożyły 15-procentowy podatek na amerykański eksport węgla i skroplonego gazu ziemnego, a na amerykańskie urządzenia naftowe i rolnicze opłaty w wysokości 10 procent.

Analitycy zwracają uwagę, że metale bazowe zaliczyły trudny początek nowego roku, nękane przez obawy o wojnę celną USA z partnerami handlowymi, a także pod wpływem obaw o kondycję chińskiej gospodarki i stan popytu na towary w tym kraju.

Na zakończenie poprzedniej sesji miedź na LME zyskała 51 dolarów do 9.099,00 dolarów za tonę.

Biznes Alert / PAP


Powiązane artykuły

Ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, zdjęcie: PAP/Paweł Supernak

Fundusz gwarancyjny z KPO ruszy w 2026 r. 10 mld zł kredytów dla MŚP

Od 2026 roku małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce zyskają dostęp do kredytów inwestycyjnych na innowacyjne technologie, wspieranych państwową gwarancją....
Ursula von der Leyen

Unia łagodzi Zielony Ład. Niestety nie dla Europy

Komisja Europejska łagodzi przepisy Zielonego Ładu, by przypodobać się partnerom handlowym z południowoamerykańskiego bloku Mercosur. „To rażąco podwójne standardy” –...
Ministra przemysłu Polski Marzena Czarnecka, zdjęcia: PAP/Michał Meissner

Polskie firmy z kontraktami od Westinghouse

Westinghouse ogłosił wybór pierwszych sześciu polskich firm, które będą dostarczać komponenty do budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Co istotne, wybrane...

Udostępnij:

Facebook X X X