Wizja pokoju w Strefie Gazy obniża ceny ropy

8 kwietnia 2024, 08:30 Alert

Kontrakty na ropę osiągnęły najniższe ceny od pięciu miesięcy. Zbiegło się to z czasem z rozmowami o zawieszeniu broni między Izraelem a Hamasem.

Czołg izraelski Merkava Mk 4M. Fot. Wikimedia Commons.
Czołg izraelski Merkava Mk 4M. Fot. Wikimedia Commons.

Quantum Commodity Intelligence (QCI) zwraca uwagę, że po informacji o rozmowach dotyczących zawieszenia broni w Gazie spadają ceny ropy. Portal zauważa, że kontrakty na ropę BRENT zawarte na 24 czerwca 2024 roku były notowane na poziomie 89,82 dolarów za baryłkę, w piątek piątego kwietnia, cena wynosiła 91,17 dolarów za baryłkę. W tym samym czasie kontrakty na 24 maja dotyczące ropy WTI wynoszą 85,68 dolarów za baryłkę co jest spadkiem z ubiegłotygodniowym 86,91 dolarów za baryłkę.

Jest to najwyższy spadek od pięciu miesięcy. QCI zauważa, że zarówno Hamas jak i Izrael wysłały swoje delegacje na rozmowy w Kairze, które najpewniej mają dotyczyć zawieszenia broni. Dodatkowo Izrael w niedziele wydał oświadczenie według, którego zakończył swoje działania w Khan Younis, w południowej Gazie i rozpoczął wycofywanie wojsk lądowych pozostawiając jedną dywizję w Strefie Gazy. Według oceny Johna Kirbyego, koordynatora ds. komunikacji strategicznej w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu, nie oznacza to jednak zmiany strategii Izraela i intencją jest tylko rotacja żołnierzy.

Quantum Commodity Intelligence / Marcin Karwowski

Siemieniuk: Rosyjskie macki oplatają kolejne konflikty mające odwrócić uwagę od Ukrainy (ANALIZA)