EnergetykaRopaSurowce

Ceny ropy spadają po decyzji eksporterów. Czy w Polsce również?

Adeeb Y Al Aama, gubernator Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC), środek, i książę Abdulaziz bin Salman, minister energii Arabii Saudyjskiej. Źródło: GettyImages

Adeeb Y Al Aama, gubernator Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC), środek, i książę Abdulaziz bin Salman, minister energii Arabii Saudyjskiej. Źródło: GettyImages

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają po zaskakującej dla rynków paliw decyzji krajów sojuszu OPEC+ w sprawie poziomu dostaw ropy w sierpniu – informują maklerzy. Zmiany w polityce wydobywczej sojuszu bezpośrednio wpływają na globalne ceny paliw, również w Polsce.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na VIII kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 66,30 dolarów, niżej o 1,04 procent. Brent na ICE na IX jest wyceniana po 68,04 dolarów za baryłkę, po zniżce o 0,38 procent.

Weekendowe spotkanie OPEC+

Inwestorzy z niecierpliwością czekali na weekendowe spotkanie krajów sojuszu OPEC+, podczas którego miała zostać podjęta decyzja o polityce produkcyjnej tej grupy państw na sierpień.

Rynek oczekiwał, że OPEC+ zgodzi się na zwiększenie wydobycia o 411 tys. baryłek dziennie. Tymczasem kraje sojuszu OPEC+ zgodziły się na większy wzrost produkcji ropy, co wzbudza na rynkach ropy obawy o nadpodaż surowca.

Większa podaż

Grupa kierowana przez Arabię Saudyjska ustaliła w sobotę, że w sierpniu zwiększy podaż ropy o 548 tys. baryłek dziennie. Decyzja zapadła w ciągu zaledwie 10 minut wideokonferencji.

Przedstawiciele OPEC+ oceniają, że dodatkowe baryłki ropy z sojuszu mogą zostać “wchłonięte” przez rynek w czasie sezonu letniego i większego zapotrzebowania na paliwa. Do tego możliwe jest spełnienie niedawnego apelu prezydenta Donalda Trumpa o obniżenie cen ropy.

– Na razie rynek ropy pozostaje napięty, a to sugeruje, że może wchłonąć dodatkową podaż surowca z OPEC – ocenia Giovanni Staunovo, analityk UBS.

– Ale rosną różne ryzyka, jak m.in. napięcia handlowe, co może spowodować, że sytuacja na rynku ropy będzie mniej napięta w ciągu najbliższych 6-12 miesięcy, a to stwarzałoby szanse do spadków cen ropy – dodaje.

Konsument na plus, producent na minus?

Analitycy wskazują, że niższe ceny ropy naftowej to dobra informacja dla konsumentów, ale zarazem ból dla producentów surowca – zarówno tych z OPEC+, jak i amerykańskich dostawców ropy z łupków.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE) szacuje, że nadwyżka ropy naftowej na globalnych rynkach paliw może wynieść w IV kwartale 2025 roku ok. 1,5 procent światowej konsumpcji tego surowca.

Ropa Brent staniała w ciągu ostatnich 2 tygodni o 11 procent, szybko ignorując zagrożenia związane z konfliktem bliskowschodnim Izrael-Iran.

Analitycy Goldman Sachs Group Inc. i JPMorgan Chase & Co. przewidują dalsze spadki cen ropy – w kierunku 60 USD/b, w tym roku, bo słabnie konsumpocja paliw w Chinach, a taryfy celne prezydenta USA Donalda Trumpa “rzucają cień” na globalną gospodarkę.

OPEC+ to rozszerzony sojusz, który oprócz 12 krajów członkowskich OPEC, obejmuje kolejnych producentów ropy naftowej. W jego skład wchodzą więc zarówno kraje OPEC (Algieria, Angola, Arabia Saudyjska, Ekwador, Gwinea Równikowa, Irak, Iran, Kuwejt, Gabon, Libia, Nigeria, Wenezuela i Zjednoczone Emiraty Arabskie), jak i Rosja, Kazachstan, Meksyk, Azerbejdżan, Bahrajn, Brunei, Malezja, Sudan Południowy i Sudan

PAP / Jędrzej Stachura


Powiązane artykuły

PSE planują przetargi na 4,5 mld zł do drugiej połowy 2026 roku

Polskie Sieci Elektroenergetyczne ujawniły prognozy dotyczące postępowań przetargowych na roboty budowlane dotyczące sieci elektroenergetycznych. Informacji udzielono, by potencjalni wykonawcy mogli...
Wiedeń z lotu ptaka. Źródło: pxhere

Kolejny blackout w Europie. Tym razem Wiedeń

Ponad 8300 gospodarstw domowych w Wiedniu zaczęło nowy tydzień bez prądu. Z powodu awarii zasilania w poniedziałek rano nie jeździło...
Pierwszy polski wiatrak na Morzu Bałtyckim. Fot. Orlen

Jest pierwszy wiatrak Orlenu na Bałtyku

Orlen i kanadyjski Northland Power rozpoczęły instalację morskich turbin wiatrowych w polskiej części Bałtyku. Pierwszy wiatrak o mocy 15 MW...

Udostępnij:

Facebook X X X