Amerykańscy giganci naftowi mogą współpracować z kartelami

5 czerwca 2024, 09:00 Alert

Grupa amerykańskich polityków zwróciła się do Departamentu Sprawiedliwości o zbadanie powiązań Exxon i Chevron z OPEC. Zarzucają im współpracę z kartelami w celu utrzymania wysokich cen ropy.

Rafineria El Segundo / fot. Wikimedia Commons

Reuters poinformował o stanowisku grupy demokratów z amerykańskiej Izby Reprezentatów, która zwróciła się do Departamentu Sprawiedliwości o sprawdzenie czy współpraca największych producentów ropy i OPEC nie narusza zasad antymonopolowych. Według autorów wniosku Exxon Mobil Corp i Chevron spiskują z dostawcami ropy w celu zawyżania jej cen.

Dziewięciu demokratów, pod przewodnictwem Jerrolda Nadlera, powołało się na majową skargę Federalnej Komisji Handlu (ang. Federal Trade Commission, FTC), która zarzucała prezesowi Pioneer Resources zaangażowanie się w plan zmierzający do koordynacji cen między amerykańskim koncernami naftowymi a zagranicznymi producentami.

– Wygląda na to, że główni producenci ropy naftowej, współpracują z zagranicznymi kartelami, w celu utrzymania wysokich cen ropy i zwiększenia swoich zysków kosztem amerykańskich konsumentów – napisali autorzy wniosku.

Według demokratów Exxon i Chevron zamiast obniżyć koszty produktów, które byłyby możliwe dzięki porozumieniom, narzucają większe marże i współpracują w celu utrzymania wysokich cen.

Exxon, Chevron i OPEC nie odpowiedziały na prośbę Reutersa o komentarz.

Reuters / Marcin Karwowski

Ropa tanieje bo nie ma nowych cięć a Rosja może dalej mataczyć