EnergetykaRopa

Ceny ropy naftowej w USA spadają i są na drodze do zakończenia lutego ze spadkiem

gaz łupki ropa

Wydobycie ropy w USA. Źródło: Wikipedia

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają i zmierzają do pierwszego miesięcznego spadku od listopada wobec niepewności dotyczącej globalnego wzrostu PKB i popytu na paliwa, wynikającej z zapowiedzi Waszyngtonu dotyczących taryf celnych.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na kwiecień zniżkuje na NYMEX w Nowym Jorku o 0,9 procent do 69,71 dolarów.

Cena Brent na ICE na kwiecień spada o 0,96 procent do 73,33 dolarów za baryłkę.

Prezydent USA Donald Trump powiedział w czwartek, że 25-procentowe cła na import z Kanady i Meksyku zaczną obowiązywać 4 marca, a nie 2 kwietnia, jak sugerował dzień wcześniej. Trump dodał, że towary z Chin będą podlegać dodatkowym 10-procentowym cłom. W tym tygodniu zapowiedział również 25-procentowe cła na import z Unii Europejskiej.

Analityk rynku IG Tony Sycamore powiedział, że długa lista czynników, w tym obawy o spowolnienie gospodarcze w USA, taryfy, plany OPEC+ dotyczące zwiększenia podaży w kwietniu i nadzieje na pokój na Ukrainie, ograniczają apetyt inwestorów na ryzyko i prowadzą do obniżenia cen.

– Jedynym kontrargumentem jest to, że cena już znacznie spadła – powiedział Sycamore.

Ekonomiści z jednostki badawczej BMI agencji Fitch podali w raporcie, że uczestnicy rynku mają trudności z oszacowaniem wpływu wielu decyzji dotyczących polityki energetycznej, wydanych w tym miesiącu przez administrację Trumpa.

– Cła znów są na celowniku. Rynek, który zmniejszył swoją wrażliwość na ostatnie informacje dotyczące taryf, musiał ponownie rozważyć tę funkcję reakcji – powiedział Chris Weston, szef badań w Pepperstone.

Biznes Alert / PAP

W USA ceny ropy spadają w reakcji na możliwą większą podaż surowca


Powiązane artykuły

Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej Urzędem Miasta Bydgoszczy, 4 bm. Konferencja dot. wsparcia finansowego na działania związane z rekultywacją wielkoobszarowych terenów poprzemysłowych i adaptacją do zmian klimatu, a także rządowego wsparcia dla terenów po dawnym Zachemie. (jm) PAP/Tytus Żmijewski

Inwestycje w wielkoskalowe OZE mniejsze niż zakłada ministerstwo klimatu

Inwestycje w duże farmy fotowoltaiczne istotnie zwolniły. Moc nowych instalacji, którym koncesje wydał w półroczu 2025 roku Urząd Regulacji Energetyki...

Blackout w Pradze. Ludzie uwięzieni w windach, transport szwankuje

W czeskiej stolicy doszło do awarii podstacji w Chodovie, przez którą znaczna część miasta i okolicy została pozbawiona energii elektrycznej....
Offshore na Morzu Bałtyckim. Fot. Polenergia

Inwestorzy wiatraków na Bałtyku zapraszają polskie firmy do projektu

Equinor i Polenergia organizują Dzień Dostawcy dla Bałtyk 1, projektu morskiej farmy wiatrowej w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego,...

Udostępnij:

Facebook X X X