Cheniere zwiększa obroty terminalu LNG, w którym PGNiG robi zakupy

14 czerwca 2019, 11:15 Alert
Corpus Christi LNG
Corpus Christi LNG. Grafika: Cheniere Energy

Cheniere zaczął produkcję LNG w drugiej instalacji (Train 2 – red.) do skraplania gazu w zakładzie Corpus Christi w Teksasie.

Firma poinformowała, że chce osiągnąć znaczące ukończenie Train 2 przed terminem.

Początkowo oczekiwano, że Train 2 osiągnie znaczące ukończenie w drugiej połowie 2019 roku, trzecia instalacja ma zostać ukończona w drugiej połowie 2021 roku

Obiekt składa się z trzech dużych jednostek produkcyjnych LNG i infrastruktury wspierającej, z dodatkowymi siedmioma mniejszymi instalacjami. Ich budowa odbywa się w ramach trzeciego etapu rozwoju obiektu Corpus Christi.

Projekt otrzymał już pozytywną ocenę środowiskową od Federalnej Komisji Regulacji Energetyki (FERC) w marcu tego roku i oczekuje się, że do końca końca roku otrzyma wszystkie pozostałe niezbędne zezwolenia regulacyjne dla projektu.

W obiekcie Corpus Christi LNG znajdą się również trzy zbiorniki magazynowe LNG o pojemności około 10,1 miliarda stóp sześciennych i dwa kosze morskie. Siedem mniejszych obecnie budowanych pociągów zwiększyłoby całkowitą przewidywaną nominalną zdolność produkcyjną obiektu do około 23 milionów ton rocznie.

Jednym z nabywców skroplonego gazu ziemnego z tego obiektu jest polska spółka PGNiG.

LNG World News/Michał Perzyński