Cheniere Energy podpisała kontrakty z kolejnymi klientami w Europie

15 marca 2019, 16:00 Alert
Sabine Pass LNG
Sabine Pass LNG. Fot. Cheniere

Cheniere Energy rozpocznie dostawy komercyjne w sierpniu w ramach długoterminowych kontraktów z brytyjskim Centrica i francuskim koncernem Total, ponieważ osiągnęła znaczące zakończenie piątego pociągu w terminalu eksportowym LNG Sabine Pass w Luizjanie.

Największy eksporter LNG w USA zwiększa usługi w terminalu Sabine Pass i Corpus Christi w Teksasie, rozbudowując jednocześnie nowy rurociąg i zwiększona przepustowość oprzyrządowania do skraplania gazu na potrzeby krajowe. Oczekuje się, że liczba działających terminali eksportowych w USA podwoi się do końca tego roku, a kilkanaście nowych projektów LNG jest aktywnie rozwijanych. Cheniere agresywnie realizuje nowe długoterminowe umowy na dostawy z nabywcami w Europie i Azji, starając się umocnić swoją pozycję na rynku.

Cheniere obecnie obsługuje pięć zbiorników w Sabine Pass i zbliża się do ostatecznej decyzji inwestycyjnej w sprawie szóstego. W zakładzie w Teksasie działa jeszcze jeden zbiornik, a budowane są dwa. 4 marca firma ogłosiła, że ​​osiągnięto znaczące zakończenie pierwszego zbiornika w Corpus Christi, i w związku z tym powiedziano, że rozpoczęte będą dostawy komercyjne z terminalu w Teksasie w czerwcu do Endesa w Hiszpanii i PT Pertamina w Indonezji pod umowy długoterminowe. Kontrakty te zostały podpisane w 2013 i 2014 roku.

Dwie 20-letnie umowy podpisane z Endesą wymagały od hiszpańskiego koncernu energetycznego zakupu łącznie około 2,25 mln LNG rocznie po rozpoczęciu świadczenia usługi w zakładzie w Cheniere w Teksasie. Dwie 20-letnie umowy podpisane z państwową spółką naftowo-gazową PT Pertamina z Indonezji obejmowały około 1,52 mln ton  LNG z terminalu Corpus Christi.

Innym klientem Cheniere Energy jest polska spółka PGNiG, która jesienią zeszłego roku podpisała kontrakty na długoterminowe dostawy LNG.

S&P Platts/Michał Perzyński